Úvod ZO ZAHRANIČIA Čína: Washington vážne porušil záväzok USA v súvislosti s Taiwanom

Čína: Washington vážne porušil záväzok USA v súvislosti s Taiwanom

Foto: archív

Za „vážne porušenie“ záväzku Washingtonu v súvislosti s Taiwanom označila Čína vyjadrenia amerického prezidenta Joea Bidena o pripravenosti Spojených štátov brániť tento ostrov v prípade čínskeho útoku.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí reagovalo vyhlásením, v ktorom sa okrem iného uvádza, že vyjadrenia Bieleho domu „vážne narúšajú dôležitý záväzok Spojených štátov, že nebudú podporovať nezávislosť Taiwanu“, a vysielajú nesprávne signály taiwanskému hnutiu za nezávislosť.

Biden v rozhovore pre americkú televíziu CBS uviedol, že americké sily by bránili Taiwan pred čínskou inváziou. Biely dom tento výrok komentoval tak, že politika Washingtonu sa nemení. Prezident odpovedal na moderátorskú otázku, či by americké jednotky bránili Taiwan slovami: „Áno, keby išlo o bezprecedentný útok“.

Spojené štáty deklarujú, že sú proti akýmkoľvek snahám o “násilné ovládnutie” Taiwanu Čínskou ľudovou republikou, ktorá ju považuje za súčasť svojho územia. Washington v súvislosti s týmto ostrovným štátom praktizuje tzv. strategickú nejednoznačnosť – pomáha budovať obranu Taiwanu, ale výslovne nesľubuje, že mu v prípade potreby príde na pomoc.