Úvod Spoločnosť Čína zaplatí Egyptu nové hlavné mesto

Čína zaplatí Egyptu nové hlavné mesto

Vizualizácia: archív

Egypt bude mať nové hlavné mesto. Jeho výstavbu sa chystá financovať najmä Čína. Nová metropola, ktorá zatiaľ nemá názov, bude stáť na východ od Káhiry, bližšie k Suezskému prieplavu. Majú v nej byť byty pre päť miliónov obyvateľov, honosné budovy ministerstiev a veľvyslanectiev, viac ako tisícka mešít, obrovská konferenčná sála a najväčší park na svete.

Púšť, kde vyrastie nová metropola, už ožila. Vznikajú tam cesty aj mosty a do tejto oblasti by sa mali onedlho nasťahovať prví obyvatelia nových domov. Tie však zatiaľ stoja len v predstavách architektov.

Egyptská vláda predstavila model nového hlavného mesta za minimálne 45 miliárd USD v marci pred dvoma rokmi. Spočiatku sa hovorilo o investoroch zo Saudskej Arábie či Indie, prezident Abdal Fattáh Sísí však vlani v septembri privítal návštevu z Pekingu. A Číňania ostatných investorov svojou ponukou zatienili.

Developerská firma CFLD miliardára Wen-süeho Wanga chce v novej Káhire vybudovať moderné obytné štvrte a priemyselné zóny. Mieni do nich investovať 20 miliárd USD. Ďalších 15 miliárd sľúbili Číňania od štátnej firmy, ktorá za ne postaví prakticky celú vládnu štvrť. Do roku 2018 má stáť 12 ministerských sídiel i budova, kde bude zasadať kabinet.

Foto: archív
Foto: archív

Egypt je pre Čínu zaujímavý najmä polohou, ako krajina priliehajúca k Červenému moru, ktoré je jedným z pilierov „námornej hodvábnej cesty“. Čínske lode ju využívajú na plavbu s tovarom do Európy, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie.

Historická metropola Egypta už nestačí. Tiesni sa v nej 20 miliónov obyvateľov a priťahuje stále ďalších a ďalších. Káhiru dusí smog, mestská hromadná doprava sotva zvláda nápor cestujúcich a potreby obyvateľov nedokáže zvládnuť ani rozrastajúca sa infraštruktúra.

Úrady už dali okolo metropoly vybudovať osem miest, Egypťanov však nelákajú. Byty sú drahé a ľuďom chýbajú napríklad malé podniky, ktoré na sídliskách nahradili neosobné obchodné centrá.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív
Foto: archív