Úvod Zaujímavé Číňania majú najväčší rádioteleskop na svete

Číňania majú najväčší rádioteleskop na svete

Foto: archív

V čínskej provincii Kuej-čou vyrástol najväčší rádiový teleskop na našej planéte. S priemerom 500 metrov dosahuje plochu tridsiatich futbalových ihrísk. Zariadenie známe pod akronymom FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) bude slúžiť na výskum vesmíru a pátranie po stopách mimozemských civilizácií. Jeho výstavba uprostred hôr na severozápade Číny trvala približne päť rokov.

Riaditeľ Národného astronomického observatória Čínskej akadémie vied sa vyjadril, že vedci teraz začnú s testovaním teleskopu a vylaďovaním chýb. „Cieľom projektu je pátranie po telesách, ktoré by mohli objasniť vznik vesmíru, ako aj hľadanie mimozemského života,“ povedal.

Foto: archív
Foto: archív

Teleskop by mal byť v plnej prevádzke od septembra. Modernizácia čínskeho vesmírneho programu je pre Peking prioritou. Prezident Si Ťin-pching vyzýva Čínu, aby sa stala vesmírnou veľmocou. Medzi ciele programu patria, okrem iného, vyslanie astronauta na Mesiac do roku 2036 a postavenie vesmírnej stanice, na ktorej sa už začalo pracovať.

Čína trvá na tom, že ich úmysly sú mierové, no ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má na to iný názor. Podľa nich ide Číne najmä o to, aby sa v budúcnosti mohla vyhnúť prípadnej hrozbe znepriatelených krajín z vesmíru.

Foto: archív
Foto: archív