Úvod GEO Číňania objavili najhlbší podmorský závrt na svete

Číňania objavili najhlbší podmorský závrt na svete

Foto: archív

Juhočínske more sa už niekoľko rokov považuje za stredobod konfliktu medzi viacerými krajinami nárokujúcimi si na jeho časti. V oblasti Paracelských ostrovov čínski výskumníci pred pár dňami narazili na závrt, ktorý sa podľa všetkého stal najhlbším podmorským závrtom. Pod týmto pojmom rozumieme depresiu na reliéfe Zeme v podobe jamy hlbokej od niekoľko metrov po niekoľko stoviek metrov, dosiaľ objaveným na našej planéte.

Jeho predchodcom bol Dean’s Blue Hole pri Bahamách s hĺbkou 202 metrov, avšak juhočínsky závrt, ktorý dostal pomenovanie Dragon Hole, je hlboký až 300,89 metrov a široký od 130 metrov na hladine po 36 metrov na svojom konci. V praxi by to znamenalo, že by sa doň vošiel takmer celý newyorský mrakodrap Chrysler Building dosahujúci výšku 319 metrov.

Výskum tohto zaujímavého prírodného miesta pritom prebiehal už od minulého leta, ale s informáciami o ňom prišli čínski výskumníci až teraz. Na zmapovanie závrtu využili nielen potápačov, ale aj podmorské roboty a sonary, vďaka čomu najskôr zistili hĺbku a potom doň mohli zoslať aj ľudí. Okrem toho narazili vo vnútri závrtu aj na približne 20 rozličných morských živočíchov.

Foto: archív
Foto: archív