Úvod ZO ZAHRANIČIA Čínska ekonomika je podľa Kremľa efektívnejšia ako americká

Čínska ekonomika je podľa Kremľa efektívnejšia ako americká

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin na moskovskom investičnom fóre vyhlásil, že považuje čínsku ekonomiku za efektívnejšiu ako americkú. Čínske hospodárstvo označil za „unikátny úkaz“ s „veľmi dobrými výsledkami“. „Čínska ekonomika pracuje oveľa efektívnejšie ako mnohé iné veľké svetové ekonomiky.“

„Myslím si, že práve toto vyvoláva obavy našich amerických priateľov a vysvetľuje zavedenie opatrení proti Číne,“ dodal. Podľa neho boli clá na Čínu uvalené práve z tohto dôvodu, a nie pre nerovnosti vo vzájomnej obchodnej bilancii. Pokusy brzdiť rozvoj Číny a Ruska budú podľa neho pokračovať. Považuje to za druh nekalej konkurencie.

O Spojených štátoch v tejto súvislosti vyhlásil, že ich zámerom „nie sú vyvážené ekonomické vzťahy, ale hlavným strategickým cieľom je obmedziť rozvoj Číny a Ruska“. Je to chyba a aj tak to nezastaví vývoj svetovej ekonomiky.

Úspech čínskej ekonomiky je podľa Putina daný jej stabilitou. Ťaží pritom z „unikátnej symbiózy medzi centrálne plánovaným hospodárstvom a trhovým hospodárstvom, ktorú vytvorilo čínske vedenie“. „Nič také na svete ešte nebolo,“ dodal Putin.