Úvod Spoločnosť Čínska metropola nariadila reštauráciám odstrániť moslimské symboly

Čínska metropola nariadila reštauráciám odstrániť moslimské symboly

Foto: archív

Úrady v čínskej metropole nariadili halál reštauráciám a stánkom s občerstvením, aby zo svojich tabúľ odstránili arabské písmo a znaky spojené s islamom. Ide o súčasť rozširujúcich sa aktivít zameraných na „počínštenie“ moslimského obyvateľstva krajiny, informovala v stredu agentúra Reuters.

Agentúra sa odvoláva na vyjadrenia zamestnancov 11 reštaurácií a obchodov v Pekingu, ktoré predávajú halál produkty a ktoré v uplynulých dňoch navštívili jej reportéri. Podľa týchto výpovedí dostali prevádzky pokyn odstrániť vonkajšie symboly spojené s islamom, ako sú polmesiac či slovo „halál“ napísané v arabčine.

„Povedali, že to je cudzia kultúra a že máme používať viac čínskej kultúry,“ uviedol manažér bistra s rezancami, ktorý vzhľadom na citlivosť záležitosti odmietol uviesť svoje meno.

Kampaň proti arabskému písmu a islamským symbolom je podľa Reuters novou fázou aktivít zacielených na dosiahnutie toho, aby sa náboženstvá prispôsobili čínskej kultúre. V rámci týchto snáh, ktoré v krajine zintenzívňujú od roku 2016, napríklad na mnohých mešitách nahradili kupoly blízkovýchodného štýlu pagodami tradičnými pre Čínu.

Moslimovia sa stali terčom osobitnej pozornosti od nepokojov v ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe krajiny z roku 2009, počas ktorých prišlo k zrážkam medzi prevažne moslimskými Ujgurmi a väčšinovými chanskými Číňanmi.

Peking v reakcii na útoky niektorých Ujgurov spustil v Sin-ťiangu kampaň, ktorú označil za zákrok proti terorizmu. V súčasnosti Čína čelí intenzívnej kritike západných krajín a ľudskoprávnych skupín za svoje opatrenia, najmä hromadné zadržiavanie a sledovanie Ujgurov a iných tamojších moslimov. Vláda tvrdí, že jej kroky v Sin-ťiangu sú potrebné na odstránenie náboženského extrémizmu.

Foto: archív

Podľa analytikov sa vládnuca komunistická strana obáva, že jej zahraničný vplyv sťaží kontrolu náboženských skupín. „Znalosť arabčiny je dnes vnímaná ako niečo mimo kontroly štátu,“ uviedol antropológ z Washingtonskej univerzity Darren Byler, ktorý skúma Sin-ťiang. „Chcú, aby islam v Číne fungoval primárne prostredníctvom čínskeho jazyka,“ dodal.

V Pekingu sa nachádza najmenej 1000 halál obchodov a reštaurácií, prevažne v historickej moslimskej štvrti, a nie je jasné, či všetkým takýmto podnikom nariadili zakrytie arabského písma a moslimských symbolov, spresňuje Reuters. Pekinský výbor pre etnické a náboženské otázky sa k správe odmietol vyjadriť, uviedol len, že nariadenie týkajúce sa halál reštaurácií je národná direktíva.