Úvod Ekonomika Čínska spoločnosť má záujem o najväčšiu energetickú firmu v Portugalsku

Čínska spoločnosť má záujem o najväčšiu energetickú firmu v Portugalsku

Foto: archív

Čínska spoločnosť China Three Gorges (CTG) plánuje predložiť ponuku na získanie plnej kontroly nad energetickou firmou EDP, najväčším producentom a distribútorom elektriny v Portugalsku. Prípadná kúpa by bola jedným z najväčších prevzatí európskej spoločnosti čínsku firmou.

Štátom ovládaná CTG má v súčasnosti v EDP podiel 23 percent a plánuje predložiť ponuku na zvyšných 77 percent. Trhová hodnota EDP predstavuje 11,4 miliardy eur a firma má dlh 15 miliárd eur. Navrhovaná dohoda umožní CTG kontrolu nad energetickou infraštruktúrou nielen na Pyrenejskom polostrove, ale aj na americkom kontinente, keďže EDP vlastní aj veterné a solárne elektrárne v Spojených štátoch.

Čínska firma – jej názov je odvodený od priehrady Tri rokliny, ktorú prevádzkuje – chce podľa denníka Financial Times využiť EDP ako platformu na ďalšiu medzinárodnú expanziu vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov. Špekulácie o tom, že by sa EDP mohla stať cieľom prevzatia niektorej zo zahraničných spoločností, kolujú už niekoľko mesiacov. Hovorilo sa o francúzskej firme Engie alebo španielskej Gas Natural, EDP však správy vždy poprela.