Úvod Ekonomika Čínske firmy zmodernizujú trať medzi Belehradom a Budapešťou

Čínske firmy zmodernizujú trať medzi Belehradom a Budapešťou

Foto: archív

Srbsko začalo rozsiahlu modernizáciu železničného spojenia medzi Belehradom a Budapešťou, naplánovanú už pred tromi rokmi. Ide o prvý spoločný projekt Srbska, Maďarska a Číny. V Srbsku sa spočiatku zmodernizuje 34,5-kilometrová trasa medzi Belehradom a Pazovou zhruba za 340 miliónov dolárov (286 miliónov eur) tak, aby vyhovovala rýchlosti 200 kilometrov za hodinu.

Nová trať skráti cestovanie z Belehradu do Budapešti z doterajších ôsmich na menej než tri hodiny. Stavebné práce budú vykonávať čínske spoločnosti China Railways International a China Communications Construction Company. Modernizáciu budú financovať srbská vláda vďaka úveru od čínskej Exim Banky, ktorý bol dohodnutý v máji tohto roka.

Táto 400-kilometrová trať je súčasťou ambicióznych plánov Číny na urýchlenie dodávania svojich vývozných artiklov do strednej Európy cez grécke prístavné mesto Pireus. Vlakové spojenie medzi Belehradom a Budapešťou bude úplne dokončené v roku 2023, hoci pôvodne bolo naplánované ešte v tomto roku.

Foto: archív