Úvod ZO ZAHRANIČIA Čínske LGBTI centrum skončilo svoju činnosť

Čínske LGBTI centrum skončilo svoju činnosť

Foto: archív

Popredná čínska organizácia, ktorá v Pekingu ponúkala podporu LGBTI komunite, končí svoju činnosť. Bližšie dôvody neuviedla. „S poľutovaním vám oznamujeme, že z dôvodu nezvratných okolností dnes pekinské LGBTI centrum prestáva fungovať,“ uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.

Organizácia založená v roku 2008 poskytovala miestnym gejom, lesbám a transrodovým ľuďom “terapiu duševného zdravia”, prostriedky na lekárske ošetrenie a sociálnu podporu. Podľa vyjadrení svojich predstaviteľov organizácia vytvorila aj sieť odborníkov v snahe “zvýšiť povedomie o výzvach, ktorým čelia homosexuáli”.

Čínske úrady dekriminalizovali homosexualitu v roku 1997. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia sú však zakázané. V posledných rokoch prišlo v krajine k tvrdým zásahom proti LGBTI propagande, pričom kontakty komunity s univerziatmi a podujatia s nimi spojenéboli prerušené. LGBTI pochod v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj sa neuskutočnil od roku 2020.

Filmový a televízny obsah zobrazujúci vzťah medzi homosexuálmi nie je v Číne povolený. Začiatkom minulého roka čínske úrady stiahli zoznamovaciu aplikáciu Grindr určenú najmä pre LGBTI komunitu.