Úvod Ekonomika Čínsky jüan sa stal svetovou rezervnou menou

Čínsky jüan sa stal svetovou rezervnou menou

Foto: archív

Čínsky jüan sa formálne pripojil k americkému doláru, euru, japonskému jenu i britskej libre a stal sa svetovou rezervnou menou. Pre krajinu, ktorá sa už dlhší čas snaží zvýšiť svoj vplyv na globálnej scéne, je to dôležitý míľnik. Jüan je odteraz súčasťou hlavných svetových mien, od ktorých Medzinárodný fond odvodzuje hodnotu svojej menovej a účtovnej jednotky s názvom zvláštne práva čerpania (SDR).

Tento krok zlepší obraz Číny vo svetovej ekonomike, ale jüan a čínska menová politika budú na druhej strane pod väčším drobnohľadom investorov a inštitúcií. V každom prípade to však potvrdzuje uznanie hospodárskeho rozmachu Číny medzinárodným spoločenstvom. Pre Čínu pritom nie je priorita liberalizácia trhu či ďalšie reformy, ale stabilizácia ekonomiky a zvýšenie rastu HDP.

Foto: archív
Foto: archív

Na rozdiel od ďalších mien v globálnom koši MMF je jüan stále pod silnou kontrolou vlády. Otázne však je, ako bude Peking riadiť jeho hodnotu – pri každodennom stanovení kurzu centrálnou bankou by sa mal totiž zvýšiť vplyv trhu. Čínske banky žiadajú silnejšiu podporu meny, kým sa jej kurz začne príliš prudko meniť.

Jednotka SDR pôvodne vznikla ako možná alternatívna rezervná mena k doláru. Za desaťročia existencie sa jej však nepodarilo získať väčšiu moc, a to ani napriek širokej nespokojnosti s dominanciou dolára. Kôš SDR sa naposledy zmenil v roku 200, keď v ňom euro nahradilo nemeckú marku a francúzsky frank.

Čínsky jüan bude mať v koši podiel 10,92 percenta, čo mu zaručí väčšiu váhu, ako má japonský jen a britská libra. Podiel eura sa v dôsledku rozšírenia koša zníži z 37,4 na 30,93 percenta, podiel dolára klesne len nepatrne – zo 41,9 na 41,73 percenta.