Úvod ZO ZAHRANIČIA Čínsky prezident a ruský premiér potvrdili záujem podporovať kľúčové záujmy svojich krajín

Čínsky prezident a ruský premiér potvrdili záujem podporovať kľúčové záujmy svojich krajín

Foto: archív

Čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom povedal, že obe krajiny by mali naďalej vzájomne podporovať svoje kľúčové záujmy. Obaja politici sa stretli na rozhovoroch v Pekingu.

Podľa čínskeho prezidenta by mali oba štáty tiež posilniť spoluprácu na medzinárodných fórach, ako je napríklad Organizácia spojených národov. Počas dvojdňovej návštevy ruského premiéra vyzval aj na väčšiu ekonomickú spoluprácu medzi Moskvou a Pekingom. Mišustin v Šanghaji povedal, že Rusko dúfa, že bude predávať Číne viac poľnohospodárskych produktov.

Mišustin sa stretol aj s čínskym premiérom Li Čchiangom. Pri tejto príležitosti uviedol, že objem bilaterálneho obchodu Ruska a Číny prekračuje očakávania. Ich úzku spoluprácu charakterizuje to, že 70 percent obchodu prebieha v národných menách, nie v dolároch.

Obchod s Čínou je pre Rusko dôležitý najmä z dôvodu sankcií, ktoré Západ na Moskvu uvalil po invázii na Ukrajinu. Čína presadzuje v otázke vojne Ruska a Ukrajiny mierové rozhovory, pričom podporuje politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.