Úvod Z DOMOVA Čistky Matovičovej vlády na úradoch kritizuje už aj Progresívne Slovensko

Čistky Matovičovej vlády na úradoch kritizuje už aj Progresívne Slovensko

Foto: archív

Plošné zmeny na postoch riaditeľov rôznych úradov, ktoré spustila Matovičova vláda, sú terčom ostrej kritiky. Negatívna reakcia prichádza už aj z radov Progresívneho Slovenska. Podľa jeho sekretára Braňa Tichého je to dôkaz, že kultúra „našich ľudí“ pokračuje aj so súčasnou vládou.

Vláda Igora Matoviča už stihla nie celkom transparentne vymeniť 53 prednostov okresných úradov. Najnovšie prebieha výmena na postoch riaditeľov úradov práce, kam dosadzuje svojich straníckych funkcionárov hnutie Sme rodina.

Hoci minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak nedávno tvrdil, že neplánuje plošne odvolať šéfov úradov práce, na svojich postoch momentálne končí až 26 riaditeľov z ich celkového počtu 46 na Slovensku. Na ich miesta prichádzajú politickí nominanti.

„Novými riaditeľmi úradov práce sa aj za tejto vlády stávajú politickí nominanti, ktorí s agendou úradov práce nemajú nijaké skúsenosti a nespĺňajú ani ďalšie predpoklady na výkon takejto funkcie,“ poznamenal člen predsedníctva Progresívneho Slovenska Branislav Vančo.

Vláda pritom v programovom vyhlásení sľúbila, že zabezpečí profesionálnu a transparentnú štátnu správu. Po fiasku s netransparentnými politickými nomináciami na prednostov okresných úradov opätovne porušuje svoje sľuby, ktoré tak zostávajú len na papieri.