Úvod Spoločnosť Čítanosť aj kredit Hlavných správ rastie, útoky mainstreamu sa míňajú účinku

Čítanosť aj kredit Hlavných správ rastie, útoky mainstreamu sa míňajú účinku

Foto: Michaela Kolimárová

Boj mainstreamu a neoliberálnych kruhov proti alternatívnym médiám má rôzne podoby a v poslednom čase nabral na obrátkach. Už nejde len o projekt Konšpirátori.sk, ktorý vytváraním tlaku zo strany médií hlavného prúdu na inzerentov, aby neumiestňovali svoju reklamu v iných, nimi presne vymedzených médiách (čiže v subjektoch podnikajúcich v rovnakom segmente ako oni) balansujú na hrane nedovolenej hospodárskej súťaže.

Najnovšie sa tento boj prejavuje nátlakom na obchodné reťazce, ktorého výsledkom je vyradenie časopisov Extra plus a Zem & Vek z predaja v Tescu a Bille. Dopĺňajú ho semináre a verejné diskusie organizované expremiérkou Radičovou, dnes dekankou Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, kde vedúci pracovníci spravodajstva mainstreamových médií verejne bijú na poplach nad rastúcim mienkotvorným vplyvom “konšpiračných” webov, časopisov a internetových rádií.

Neskrývaná hystéria postupne nadobúda tragikomickú podobu – tak ako v reklamnej kampani na predplatné SME. V nej neohrození redaktori denníka súperia s „vykonšpirovanými“ židojaštermi či iluminátmi a vysmievajú sa z „vykonšpirovaných“ chemtrails, ktoré „degenerovaní“ čitatelia alternatívy dennodenne na vlastné oči vidia na oblohe.

Tieto snahy sa väčšinou nielenže míňajú účinku, ale vplyv mainstreamom nenávidených médií ďalej rastie. Napríklad denná čítanosť vlajkovej lode nezávislých slovenských médií – Hlavných správ v súčasnosti dosahuje približne 120 000 návštev a má vzostupný trend. Za prvý polrok tohto roku portálu vzrástli unikátne návštevy oproti prvému polroku 2017 o 33 percent a v júni medziročne vzrástli dokonca o 40 percent.

To, že čoraz viac Slovákov vyhľadáva iné informácie, než aké im servírujú tradičné médiá, svedčí o tom, že dôveryhodnosť týchto médií klesá. Spôsobili si to sami, pretože viaceré z nich informovanie často nahrádzajú propagandou, manipuláciami či vyslovenými klamstvami. A dnes, v časoch internetového boomu, si už môže čitateľ, poslucháč a divák vybrať aj z iných informačných zdrojov.

Z reklamnej kampane spoločnosti Istropolitana Ogilvy na predplatné denníka SME. (Reprodukcia: archív)

Potvrdzuje to aj nedávno zverejnený prieskum verejnej mienky britského Reuters Institute for the Study of Journalism. Podľa jeho výsledkov je na Slovensku najdôveryhodnejším médiom spravodajská televízia TA3. Na piatej priečke sa v celkovom hodnotení umiestnili práve Hlavné správy, ktorým zároveň patrí prvenstvo v dôveryhodnosti medzi spravodajskými portálmi.

Zistenie renomovaného inštitútu je o to pozoruhodnejšie, že toto morálne víťazstvo Hlavné správy dosiahli po rokoch spochybňovania a nevyberaných útokov zo strany “majiteľov pravdy”. Nezaberajú ani nálepky, že sú dezinformačný web, konšpirátori, šíritelia ruskej propagandy či výrobcovia hoaxov – veľká časť verejnosti portálu inštinktívne verí, pretože vníma, že sa snaží prinášať čo najobjektívnejšie informácie a obhajovať národné záujmy našej krajiny.

„Ľudia sa riadia vlastným pocitom a prirodzene sa rozhodujú, čo budú čítať, počúvať, sledovať a čomu majú veriť,“ povedal v reakcii na prieskum inštitútu Reuters pre portál napalete.sk politológ a mediálny analytik Roman Michelko. Hovorí, že hoci Hlavné správy, ktoré vznikli ako „iniciatíva zdola“ na protest proti mediálnym manipuláciám, fungujú v poloprofesionálnych podmienkach, poskytujú široké spektrum informácií a otvárajú nové pohľady na javy a udalosti dneška.

„Denne dokazujú, že napriek očierňovaniu sú serióznym médiom a čitatelia registrujú úprimnú snahu o pravdivé informovanie. Mnohé zavedené médiá skončili v prieskume Reutersu hlboko pod Hlavnými správami, čo je pre tvorcov projektu Konšpirátori.sk ťažký úder. Ukazuje sa, že ich ideologická práca, ktorá má za cieľ škandalizovať nepohodlné médiá, je z hľadiska pôsobenia na verejnú mienku málo efektívna,“ povedal Michelko.

Ako pokračoval, miera dôveryhodnosti Hlavných správ je o to silnejšia, že prešla akoby auditom skutočne nezávislej a  rešpektovanej inštitúcie, akou Reuters nepochybne je. „Reuters Institute rozhodne nemožno obviniť z toho, že je produktom konšpirácií alebo financovaný ruskou vládou. Po zverejnení prieskumu Reutersu budú ataky na Hlavné správy ešte úbohejšie a kontraproduktívnejšie ako doteraz,“ myslí si Michelko.

Politológ a mediálny analytik Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)