Úvod Politika Člen ukrajinského Tornáda: Život bez mučenia je nudný

Člen ukrajinského Tornáda: Život bez mučenia je nudný

Foto: archív

Ťažko skúšanou Ukrajinou prehrmel nedávno ďalší škandál – viacerých členov dobrovoľníckeho práporu Tornádo obvinil prokurátor z krádeží, drancovania, znásilnení a vrážd civilného obyvateľstva Luhanskej oblasti.

Desivé zverstvá
Pri vyšetrovaní vyšli najavo desivé skutočnosti. V pivničných priestoroch budovy, kde prápor sídlil, sa pri prehliadke našlo množstvo mučiacich nástrojov.

OD JANUÁRA DO MARCA TOHTO ROKU VOJACI OKRÁDALI, ZNÁSILŇOVALI A DOKONCA AJ VRAŽDILI OBYVATEĽSTVO VÝCHODNEJ UKRAJINY.

Všetky páchané zverstvá si nakrúcali na mobily. Podľa vojenského prokurátora Anatolija Matiosa bol najkrutejším členom skupiny bojovník s prezývkou Modžahed, ktorý podľa svojej výpovede pracoval aj pre ISIS.

Pod touto prezývkou sa skrýva Daniil Ľašuk, pochádzajúci z Bieloruska. Slúžil v 5. skupine Tornáda, býval v jednej izbe s veliteľom práporu Oniščenkom a vynikal priam neľudskou krutosťou. Ostatní členovia Tornáda sa ho zastávajú.

Vraj je úplne normálny, len je posadnutý islamom a nenávidí Rusov. Obvinenia z mučenia a neľudského správania sú podľa nich prehnané. Priznávajú, že „všeličo navystrájali, ale znásilňovať – veď je to smiešne“.

Krst bojovníkov Tornáda. (Foto: archív)
Krst bojovníkov Tornáda. (Foto: archív)

Právo zabíjať
Dôkazy však vravia, že práve 5. skupina sa špecializovala na výber výpalného, krádeže a ďalšie zločiny. Veliteľ Oniščenko okrem plnenia bojových úloh vyžadoval od mužstva napríklad aj to, aby oberali obyvateľov o autá a techniku.

Bežne zadržiavali zhruba desať zajatcov. Skrývali ich v pivnici a so súhlasom veliteľa ich často bili, mučili aj znásilňovali.

PODĽA MODŽAHEDA JE ŽIVOT BEZ MUČENIA NUDNÝ. NIČ SA VRAJ NEVYROVNÁ POCITU, ŽE MÁTE NIEČÍ ŽIVOT VO SVOJICH RUKÁCH.

Myslí si, že ak je človek pripravený zomrieť, má právo zabíjať. Ak je pripravený na mučenie, môže mučiť druhých. Podľa svojich spolubojovníkov Modžahed predtým, ako mučil zajatcov, vyskúšal napríklad elektrošoky najprv na sebe.

Počas vyšetrovania vyšlo najavo aj to, že viacerí z členov práporu Tornádo boli v minulosti súdne trestaní. Vyvoláva to oprávnené otázky, ako mohlo ministerstvo vnútra povoliť zločincom nosiť zbraň.

Členovia Tornáda zajatcov skrývali v pivnici a so súhlasom veliteľa ich často bili, mučili aj znásilňovali. (Foto: archív)
Členovia Tornáda zajatcov skrývali v pivnici a so súhlasom veliteľa ich často bili, mučili aj znásilňovali. (Foto: archív)

1 komentár

Comments are closed.