Členovia kmeňa Hunza prekvapujú nielen svojou usmievavosťou a silnou, ale najmä mladistvosťou. Vyzerajú tak mlado, že veľa ľudí šokuje ich skutočný vek. Občas pôsobia ako z inej planéty.

Veľa chodia, málo jedia
Tento kmeň žije v horách na severe Pakistanu a jeho populáciu predstavuje len asi 87-tisíc ľudí. Dožívajú sa však bežne vyše 100 rokov, niektorí dokonca bez zdravotných problémov až 120.

A ak možno veriť poverám, niektorí jednotlivci sa dožívajú neuveriteľných 160 rokov. Chorí bývajú len zriedka, nevedia, čo sú nádory a ich ženy rodia až do 65 rokov.

ĽUDIA Z KMEŇA HUNZA SÚ ŽIVÝM DÔKAZOM TOHO, AKÁ DÔLEŽITÁ JE STRAVA A ŽIVOTNÝ ŠTÝL.

hunza-tea-777x1024

Kúpu sa v ľadovej vode, a to aj vtedy, keď teploty klesajú pod nulu. Jedia len to, čo si sami dopestujú. Ich jedálny lístok pozostáva zo surového ovocia a zeleniny, orechov, množstva sušených marhúľ, rôznych cereálií – najmä prosa, pohánky a jačmeňa, strukovín a malého množstva syra, mlieka a vajec.

Veľa chodia, denne prejdú pešo aj 15 až 20 kilometrov. Jedia oveľa menej ako my. Nepoznajú desiate, len raňajky a obed. Mäso jedia veľmi zriedkavo, asi dva razy do roka, a to jahňacie alebo kuracie.

Pravidelný pôst
Okrem toho sa pravidelne postia. V období, keď ešte ovocie na stromoch nedozrelo, nič nejedia a podľa svojej dávnej tradície pijú len džús zo sušených marhúľ.

Lekári sa zhodujú, že strava ľudí z kmeňa Hunza a obdobie bez jedla prispievajú k ich pevnému zdraviu a dlhovekosti. Konzumácia veľkého množstva marhúľ ich zrejme chráni pred rakovinou. Nejde ani tak o marhule, ako o jadrá z ich kôstok.

Foto: archív
Foto: archív

MARHUĽOVÉ JADIERKA SÚ TOTIŽ BOHATÉ NA TAKZVANÝ VITAMÍN B17, KTORÝ MÁ PROTIRAKOVINOVÉ ÚČINKY.

Z týchto jadierok si vyrábajú olej, ktorý pravidelne konzumujú, ale v malom množstve, pretože vitamín B17 môže byť vo vysokých dávkach pre telo toxický.

Obsahuje totiž kyanid, ktorý zabíja rakovinové bunky, ale vo väčšom množstve môže ublížiť telu. Aj prestíž rodiny sa v tomto kmeni hodnotí podľa toho, koľko marhuľových stromov rastie v jej záhrade.

V roku 1984 priniesli médiá senzačnú správu o Saidovi Abdulovi Mobuduovi, členovi kmeňa Hunza, ktorý priletel na londýnske letisko a zmiatol miestnych úradníkov, keď im ukázal pas. Bol v ňom totiž uvedený rok narodenia 1832.

Foto: archív
Foto: archív