Úvod ZO ZAHRANIČIA Členské štáty EÚ odsúhlasili posilňujúci balík protiruských sankcií

Členské štáty EÚ odsúhlasili posilňujúci balík protiruských sankcií

Reprodukcia: archív

Členské štáty Európskej únie súhlasili s návrhom Európskej komisie o reštriktívnych opatreniach posilňujúcich účinnosť doterajších šiestich balíkov sankcií EÚ proti Rusku. Na sociálnej sieti to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell takisto na sociálnej sieti uviedol, že týmto opatrením únia „v podstate zakázala export najvýznamnejšieho ruského artiklu po energiách – ruského zlata“.  Ako pokračoval, EÚ rozšírila výnimky zo sankcií na vývoz poľnohospodárskych produktov a ropy z Ruska do tretích krajín, aby tak pomohla prekonať hroziacu svetovú potravinovú krízu.

EÚ zároveň uvalila sankcie proti ruskej banke Sberbank a niekoľkým ďalším jednotlivcom, ktorí sa podľa Borrella podieľajú na „nevyprovokovanej ruskej agresi proti Ukrajine vrátane vojenských predstaviteľov, motocyklového klubu Noční vlci a šíriteľov dezinformácií“.

„Vysiela to silný signál Moskve, že budeme pokračovať v silnom tlaku tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyhlásila von der Leyenová. Posilňujúci sankčný balík sprísňuje aj kontroly vývozu tovarov dvojakého použitia (na civilné i vojenské alebo represívne účely) a pokročilých technológií.