Úvod Politika Clintonová zo svojho volebného neúspechu obvinila Rusko, FBI a mizogýniu

Clintonová zo svojho volebného neúspechu obvinila Rusko, FBI a mizogýniu

Foto: archív

Bývalá demokratická kandidátka na post prezidenta Spojených štátov Hillary Clintonová je presvedčená, že za jej neúspech vo vlaňajších prezidentských voľbách môže „aj mizogýnia, zásahy Moskvy či rozporuplné rozhodnutie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI)“.

„Nebola to dokonalá kampaň. Niečo také nejestvuje. Bola som však na ceste k víťazstvu, kým kombinácia listu riaditeľa FBI Jima Comeyho z 28. októbra a ruských WikiLeaks nevyvolali pochybnosti v mysliach ľudí, ktorí boli náchylní voliť ma, ale nechali sa odradiť,“ povedala v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN.

Dodala pritom, že v ľudovom hlasovaní v konečnom dôsledku získala o tri milióny hlasov viac ako jej protikandidát a súčasný prezident Donald Trump. „Keby sa voľby konali 27. októbra, bola by som vašou prezidentkou,“ neskrývala sklamanie Clintonová.

Stále je presvedčená, že „on (ruský prezident Vladimir Putin) určite do našich volieb zasahoval. A je jasné, že zasahoval tak, aby mňa poškodil a môjmu protivníkovi pomohol“. Zároveň dodala, že za jej neúspech v novembrových prezidentských voľbách môže čiastočne aj mizogýnia. Tá je podľa nej súčasťou politického, spoločenského a ekonomického života.

Clintonová bezprostredne po prehraných voľbách, ktoré sa konali 8. novembra, vyhlásila, že v kampani bola úspešnejšia ako republikán Donald Trump do 28. októbra. V ten deň riaditeľ FBI James Comey oznámil členom Kongresu, že vyšetrovatelia sa budú znova zaoberať jej e-mailovou komunikáciou z čias, keď bola ministerkou zahraničných vecí.