Úvod Spoločnosť CNN: Terorista v Mníchove kričal “Allahu Akbar!”

CNN: Terorista v Mníchove kričal “Allahu Akbar!”

Foto: archív

Počet potvrdených obetí na životoch po piatkovej streľbe streľbe v mníchovskom nákupnom centre Olympia, ktorá sa začala krátko pred 18.00 h, sa zvýšil na desať. Informovala o tom agentúra DPA.

Polícia tiež informovala o náleze mŕtveho muža v blízkom okolí nákupného centra, pričom neskôr potvrdila že ide o aktéra útoku, ktorý spáchal samovraždu. Ide o osemnásťročného občana Nemecka iránskeho pôvodu. V Mníchove platil až do objavenia mŕtvoly útočníka akútny stav teroristického ohrozenia.

Polícia vraj po streľbe zatiaľ nemá indície, že išlo o útok s islamistickým pozadím. Agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie policajného hovorcu Marcusa da Gloria Martinsa. „Na to je zatiaľ priskoro,“ odpovedal.

Foto: archív
Foto: archív

Televízia CNN však odvysielala výpoveď priamej svedkyne streľby, ktorá by mohla islamistické pozadie útokov potvrdiť. Útočník mal podľa nej prísť na toalety v reštaurácii McDonald’s oproti mníchovskému obchodnému centru Olympia a nabil svoju zbraň.

Svedkyňa Lauraetta, ktorá tam bola so svojím synom, pre CNN o útočníkovi doslova povedala: „Nabil zbraň. Stáli sme k nemu so synom chrbtom.” Následne už len počula streľbu. „Potom som uvidela všetkých tých zranených. Strieľal priamo na deti, ktoré nemohli utiecť.“ Útočník podľa nej volal „Allahu Akbar“ (Allah je veľký). „Viem to, pretože som moslimka. Počula som to a len som plakala.“

Podľa agentúry DPA vládol v Mníchove nervozita a miestami chaos, najmä v okolí hlavnej železničnej stanice, ktorá bola z dôvodu policajnej akcie evakuovaná. V centre sa množstvo ľudí zabarikádovalo v kaviarňach a obchodoch, informoval na webe týždenník Focus.

Nákupné centrum Olympia bolo otvorené spolu s neďalekým tlačovým centrom v roku 1972, keď sa v Mníchove konali letné olympijské hry. V rokoch 1993-1994 bolo rozšírené a modernizované. Ide o jedno z prvých veľkých nákupných centier v Nemecku a je stále jedným z najväčších v Bavorsku.

Foto: archív
Foto: archív