Úvod Z DOMOVA Čo bude s Kiskom, ktorý sa stiahol z rokovaní? Za ľudí mlčí

Čo bude s Kiskom, ktorý sa stiahol z rokovaní? Za ľudí mlčí

Foto: archív

Vrcholoví predstavitelia strany Za ľudí sa nechcú vyjadrovať k otázke, či si ich predseda Andrej Kiska prevezme poslanecký mandát a zotrvá tak v politike. Podpredseda strany Juraj Šeliga povedal, že „takáto debata nie je“. Členka predsedníctva strany Mária Kolíková len stručne uviedla, že sa za Kisku nebude vyjadrovať.

Andrej Kiska po voľbách nechcel prezradiť, na akej pozícii sa v novej vláde vidí. Začiatkom tohto týždňa oznámil, že pre zdravotné problémy so srdcom ho bude na koaličných rokovaniach zastupovať podpredsedníčka strany Veronika Remišová. Dodal, že po minuloročnej operácii na odstránenie arytmie mu srdce nefunguje tak, ako by malo.

Z koaličných partnerov sa predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík vyjadril, že situáciu vníma tak, že Kiska z politiky odíde. Myslí si, že nenastúpi do parlamentu: „Počul som takéto klebety, ale nemám to nijako potvrdené, ani to nebol top relevantný zdroj.“

Poslanec Milan Krajniak zo Sme rodina poznamenal, že nemá názor na to, či bude Kiska ďalej v politike. „Zdravotný stav je prvoradý. Chápem, že najskôr chce vyriešiť svoje zdravotné problémy,“ uviedol.

Strana Za ľudí vo voľbách mierne prekročila päťpercentný prah vstupu do parlamentu. Podporilo ju 5,77 percenta oprávnených voličov. Je tak najslabšou stranou spomedzi novej koalície strán OĽaNO, Sme rodina a Sloboda a SaS.

Sociológ Pavol Haulík si myslí, že Kiska sa nakoniec z politiky stiahne. Strana Za ľudí bola podľa neho jednoznačne postavená na prezidentovi Kiskovi. Kým nevznikne nová vláda, sociológ predpokladá, že Kiska nepovie, ako si predstavuje svoje ďalšie pôsobenie.

„Dokonca sa to môže chvíľu ťahať aj po vzniku vlády, ale to, že nebude fungovať v politike, sa mi zdá pravdepodobné,“ poznamenal Haulík. Ako ďalej uviedol, strana je mladá a neskúsená, aby vnútornými mechanizmami dokázala nahradiť Kiskov odchod. „Skôr si myslím, že táto strana bude smerovať k fúzii s inými subjektami, možno aj mimoparlamentnými. Je to môj odhad,“ uviedol.

Sociológ v strane nevidí nikoho „s ťahom na bránu, ako majú Igor Matovič, Boris Kollár alebo Richard Sulík“. Alternatíva, že by sa po prípadnom Kiskovom odchode postavila na čelo Za ľudí Veronika Remišová, označil za možnú, ale nemyslí si, že ide o riešenie na celé volebné obdobie.