Úvod ZO ZAHRANIČIA Čoraz viac britských firiem podmieňuje zamestnanie očkovaním

Čoraz viac britských firiem podmieňuje zamestnanie očkovaním

Foto: TASR

V Spojenom kráľovstve pribúdajú firmy, ktoré od zamestnancov žiadajú, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Nové opatrenie by podľa nich malo fungovať tak, že od každého uchádzača o prácu by sa očakávalo, že bude zaočkovaný ešte predtým, ako začne pracovať.

Viacerí zamestnávatelia žiadajú, aby sa dali zaočkovať aj všetci ich súčasní zamestnaci. Súkromný poskytovateľ opatrovateľských služieb Barchester, ktorý prevádzkuje 220 domovov dôchodcov, dokonca varuje, že ak niekto očkovanie „odmietne z vlastného rozhodnutia bez lekársky podložených dôvodov, nebude môcť vykonávať prácu“.

Zaočkovanie všetkých zamestnancov zvažujú zatiaľ predovšetkým zdravotnícke a opatrovateľské služby, nemocnice či zubné ordinácie. Advokáti varujú, že takéto rozhodnutia by mohli byť napadnuteľné na základe nerovného prístupu k zamestnancov. Odborová organizácia preto navrhuje, aby nerozhodných „povzbudzovali a presviedčali“.

Inštalatérska firma Pimlico Plumberz už uviedla, že zavedie pravidlo „bez vakcíny nebude práca“. Očkovanie zvažujú aj veľké firmy, napríklad Unilever, tá však zatiaľ nevraví o tom, že by malo byť povinné.

Myšlienka o povinnej vakcinácii sa objavuje aj v ďalších krajinách sveta. Už dlhšie ju presadzuje napríklad austrálska Rada malých obchodných organizácií. „Ak niektorý z mojich zamestnancov povie nie, tak mu budem musieť odpovedať: Ľutujem, ale ohrozuješ môj biznis,“ vyhlásil predseda tejto organizácie Peter Strong.