Úvod Spoločnosť Cyklistická únia uznala, že Sagan nezavinil pád Cavendisha

Cyklistická únia uznala, že Sagan nezavinil pád Cavendisha

Foto: archív

Kauza vylúčenia Petra Sagana z tohtoročnej Tour de France je na konci. Medzinárodná cyklistická únia (UCI), tím Bora-hansgrohe a slovenský cyklista sa spoločne dohodli na skončení sporu na Medzinárodnom športovom súde v Lausanne (CAS). Predmetom sportu, ktorý sa dostal až pred arbitrážny súd, bolo diskutabilné vylúčenie Sagana z Tour de France 2017, kde mal vo štvrtej etape spôsobiť pád konkurenta Marka Cavendisha.

Cyklistický tím Bora-hansgrohe podal proti tomu rozhodnutiu odvolanie na CAS ešte počas pretekov. Tím žiadal, aby bola diskvalifikácia dočasne suspendovaná, no CAS túto žiadosť zamietla. Obe strany však dostali možnosť poskytnúť dôkazy na decembrovom stretnutí na arbirtráži v Lausanne.

Súd si tak vypočul aj výpovede svedkov či videá, ktoré komisári počas pretekov nemali k dispozícii. Na základe týchto dôkazov sa všetky strany – UCI, Peter Sagan i Bora-hansgrohe – ešte pred vypočúvaním dohodli, že išlo o nesťastný a neúmyselný incident, no pretekoví komisári rozhodovali najlepšie ako vedeli s ohľadom na podmienky, ktoré v tom čase mali.

Strany tak nebudú pokračovať v arbitrážnom konaní a zamerajú sa na pozitívne kroky, ktoré sa v budúcnosti môžu prijať. Nový prezident UCI David Lappartient sa vyjadril: “Toto konanie ukázalo, aké dôležitá a náročná je práca komisárov UCI. Od budúcej sezóny chceme komisárom pomôcť špeciálnym video expertom.”

“Minulosť je už zabudnutá. Je to všetko o zlepšovaní nášho športu. Vítam skutočnosť, že to, čo sa mi stalo v meste Vittel ukázalo, že práca komisárov je ťažká a že UCI uznala potrebu uľahčiť svoju prácu efektívnejším spôsobom. Som rád, že môj prípad povedie k pozitívnemu vývoju, pretože pre náš šport je dôležité robiť spravodlivé a zrozumiteľné rozhodnutia, aj keď občas emócie neukočírujeme,” vyjadril sa Peter Sagan. “Vždy bolo našim cieľom dokázať, že Peter Sagan nezavinil pád Marka Cavendisha. To bolo naše stanovisko od prvého dňa,” dodal tímový šéf Ralph Denk.

Foto: archív