Úvod ZO ZAHRANIČIA Cyprus opäť zablokoval sankcie EÚ proti Bielorusku

Cyprus opäť zablokoval sankcie EÚ proti Bielorusku

Foto: archív

Cyprus opätovne zablokoval sankcie EÚ proti Bielorusku. Informovala o tom rozhlasová stanica Deutsche Welle, ktorá dodala, že zástupca vlády v Nikózii vetoval návrh sankčných opatrení na zasadaní Výboru stálych predstaviteľov EÚ v Bruseli.

„Tento krok Nikózie chráni režim prezidenta Alexandra Lukašenka pred dôsledkami jeho nedemokratických a represívnych akcií,“ napísala agentúra DPA s odvolaním sa na nemenovaného európskeho diplomata.

Cyprus vysvetľuje svoj nesúhlas so sankciami proti Bielorusku tým, že chce dosiahnuť uvalenie sankcií EÚ na Turecko, ktoré v sporných vodách východného Stredomoria skúma náleziská zemného plynu.

Takisto vyšlo najavo, že Clément Beaune, štátny tajomník pre európske záležitosti na francúzskom ministerstve zahraničných vecí, v spomenutom výbore podporil túto pozíciu Cypru v otázke sankcií proti Ankare.

Clément Beaune po rokovaniach s cyperským ministrom zahraničných vecí Nikosom Christodulidisom uviedol, že sankcie by mali byť jednou z možností, ktoré EÚ zváži, ak Turecko bude naďalej „ohrozovať bezpečnosť a zvrchovanosť“ Cypru.

Konflikt medzi Tureckom na jednej strane a Gréckom a Cyprom na strane druhej vypukol v lete, keď Ankara – spolu s vojenskými plavidlami – vyslala prieskumné plavidlo Oruc Reis na prieskumné práce blízko gréckeho ostrova Kastelorizo. Výsledkom bolo, že turecké a grécke ozbrojené sily boli uvedené do vysokej pohotovosti.

Avizované sankcie by podľa EÚ mali byť uvalené cielene na vybraných bieloruských predstaviteľov. Na pripravovanom sankčnom zozname EÚ je asi 40 osôb “zodpovedných za zmanipulovanie augustových prezidentských volieb a za použitie násilie proti pokojne protestujúcim demonštrantom”.

Sankčný režim už asi dva týždne nemôže nadobudnúť platnosť, pretože rozhodnutie o ňom musí byť jednomyseľné – súhlasiť s ním musí všetkých 27 členských krajín EÚ. Cyprus plánované sankcie vetoval už 10. septembra.