Úvod Zdravie Dajte zbohom herpesu

Dajte zbohom herpesu

Foto: archív

Najprv cítite jemný tlak na pery, potom sa k nemu pridruží svrbenie a onedlho zdobí vaše ústa nepríjemný opar. Hoci sa mu nedá stopercentne vyhnúť, možno proti nemu celkom účinne zabojovať.

Herpex simplex, ako znie jeho odborný názov, je vírusové ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje na perách. Signalizuje ho počiatočné svrbenie, ktoré prerastie do pálivého pľuzgierika a neskôr do otvorenej ranky. Hojenie trvá štyri až desať dní, ťažšie prípady s ním môžu bojovať aj dlhšie.

Nositeľom herpesu je až 90 percent ľudí. Na príčine je najčastejšie oslabená imunita, stres, zmena počasia alebo kontakt s nakazenou osobou. Ak ním trpíte často, snažte sa posilniť imunitný systém. Doprajte si množstvo ovocia, zeleniny a najmä dostatok oddychu.

Najlepším bojovníkom proti nepríjemným oparom sú špeciálne masti. Keď pocítite typické svrbenie, ktorým sa opar snaží predrať na povrch, naordinujte si veľkú dávku vitamínu C, 800 až 1 000 mg.

Za vyskúšanie stojí aj potieranie postihnutého miesta vysúšajúcim tea tree olejčekom, prekrojeným cesnakom alebo ďumbierom. Masť s výťažkom z aloe vera zasa urýchli hojenie prasknutých pľuzgierikov.

Koláž: redakcia
Koláž: redakcia