Úvod Spoločnosť Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami. Na farmách sú týrané milióny zvierat

Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami. Na farmách sú týrané milióny zvierat

Norok americký je veľmi často chovaný na kožušinových farmách. (Foto: archív)

Jedna z najväčších módnych značiek Prada oznámila, že končí s kožušinovým tovarom zo zvierat. Firmu vraj presvedčili tisíce e-mailov z celého sveta vrátane Slovenska a tiež medzinárodná kampaň ochranárskej koalície Fur Free Alliance. Informovalo o tom združenie Humánny pokrok.

Prada Group sa tak spolu so svojimi ďalšími značkami Miu Miu, Church’s a Car Shoe pridala k svetovým lídrom v módnom priemysle, ktorí sa zaviazali skončiť s používaním pravých kožušín. Koniec krutého týrania zvierat ohlásili aj značky Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry.

Kožušinový priemysel je mimoriadne krutý. Pre získavanie kožuchov, golierov či brmbolcov na čiapky sa chová a zabíja ročne na celom svete 100 miliónov zvierat. Zvieratá sú celý život chované v miniatúrnych klietkach, na pletive bez pevnej podlahy.

Sú vystavované mrazom bez možnosti úkrytu, aby im narástla čo najdlhšia a najhustejšia srsť. Potom zvieratá usmrcujú čo najlacnejším spôsobom, ktorý nie je vždy spoľahlivý – elektrinou, plynom alebo zlomením väzu. Stáva sa, že zviera sa z omráčenia preberie a potom je sťahované z kože zaživa.

Na výrobu jedného kožucha je potrebné usmrtiť a stahnuť z kože 65 norkov, 130 činčíl, 10 jazvecov, 60 zajacov, 14 vydier, 11 strieborných líšok, 100 veveričiek, 9 bobrov, 15 rysov alebo 125 hranostajov. Na Slovensku vzrástol počet kožušinových fariem zo 6 na 11. Jedna je napríklad v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5-tisíc norkov. Najčastejšie sa u nás z kože sťahujú králiky, líšky a činčily.

Kožušinová farma v Príbovciach neďaleko Martina. (Foto: archív)

Do konca januára 2019 museli všetci veľkochovatelia v Českej republike skončiť prevádzkovanie svojich kožušinových fariem, ktorých bolo dokopy deväť. Zákaz priniesla novela zákona na ochranu zvierat proti týraniu z predminulého roku. Štát farmárom ponúkol finančnú kompenzáciu, ktorá sa im však javila nízka.

Kožušinové farmy už na svojom území ako prvá zakázala Veľká Británia, ďalej Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Macedónsko, Luxembursko, Srbsko. Podobný zákaz platí aj v Dánsku. Od roku 2024 má zákaz kožušinových fariem začať platiť v Holandsku, v Belgicku 2023 a v Bosne a Hercegovine od 2029. Ukrajina, Poľsko, Estónsko, Litva, Bulharsko a Írsko o tom uvažujú.