Úvod ZO ZAHRANIČIA Ďalšie sankcie proti Minsku budú kontraproduktívne, hovorí šéf bieloruskej diplomacie

Ďalšie sankcie proti Minsku budú kontraproduktívne, hovorí šéf bieloruskej diplomacie

Migranti na bielorusko-poľskej hranici. (Foto: archív)

Sankcie Európskej únie proti Minsku prijaté v súvislosti s migračnou krízou na bieloruskej hranici s Poľskom budú „nezmyselné“ a „kontraproduktívne“, uviedol bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej. Makej sa v tomto zmysle vyjadril v telefonickom rozhovore so šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom.

Išlo o prvý kontakt na vysokej úrovni medzi Bruselom a Minskom od vypuknutia migračnej krízy na východnej hranici EÚ, za ktorej zosnovanie Západ obviňuje bieloruské vedenie. Obe strany mali potvrdiť záujem o čo najrýchlejšie vyriešenie migračnej krízy.

Vo vyhlásení bieloruského rezortu diplomacie sa uvádza, že Minsk opäť potvrdil svoju „principiálnu pripravenosť na rovnocenný a vzájomne rešpektujúci dialóg s Európskou úniou“ a zdôraznil „nezmyselnosť a kontraproduktívnosť sankčných prístupov pre rozvoj vzťahov medzi Bieloruskom a EÚ“.

Borrell už skôr uviedol, že Brusel rozšíri sankcie proti Bielorusku tak, aby zahŕňali každého, kto sa „zúčastňuje na obchodovaní s migrantmi“ v Bielorusku vrátane leteckých spoločností, cestovných kancelárií a úradníkov.

Makej podľa vyhlásenia svojho rezortu v telefonáte informoval Borrella o „krokoch, ktoré Bielorusko podniklo na utlmenie toku migrantov z Ázie, Afriky a Blízkeho východu“ prichádzajúcich do Bieloruska.

Dvojica diplomatov tiež diskutovala o spolupráci s organizáciami pod vedením OSN pri poskytovaní pomoci stovkám migrantov, ktorí v mrazivých teplotách uviazli na hranici, uvádza sa vo vyhlásení z Minska.

Borrell vo svojom príspevku na sociálnej sieti dodal, že Makeja upozornil na „neistú humanitárnu situáciu na hraniciach s EÚ“, pričom zdôraznil, že „životy ľudí musia byť chránené“ a humanitárne agentúry by mali mať k migrantom prístup, aby im pomohli. „Súčasný stav je neprijateľný a treba s tým prestať. Ľudia by sa nemali používať ako zbrane,“ dodal.

Makej sa pred novinármi vyjadril, že Bielorusko je pripravené tvrdo reagovať na akékoľvek nové sankcie v súvislosti s migračnou krízou. Podľa jeho názoru je v tejto situácii „potrebný normálny – zodpovedný, rovnocenný, rešpektujúci – dialóg o komplexnom riešení problému migrácie“.

Zároveň poznamenal, že Minsk je pripravený poskytnúť zástupcom Európskej komisie prístup k hraniciam s Poľskom. Zároveň uviedol, že štáty susediace s Bieloruskom sa v situácii s migrantmi správajú ako „banditi“.

Úrady vo Varšave informovali, že po prechode hranice z Bieloruska do Poľska boli zadržané desiatky migrantov. Poľsko súčasne varovalo pred možným väčším pokusom o narušenie svojich hraníc migrantmi práve v súvislosti so samitom EÚ, na ktorom sa bude rozhodovať o rozšírení sankcií eurobloku proti Bielorusku.