Úvod ZO ZAHRANIČIA Ďalšie zvyšovanie napätia s medzi Čínou a USA by malo katastrofické následky,...

Ďalšie zvyšovanie napätia s medzi Čínou a USA by malo katastrofické následky, upozorňuje Peking

Foto: archív

Ďalšie zvyšovanie napätia vo vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom by malo katastrofické následky, upozornil čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang. Takisto vyjadril presvedčenie, že Európe sa podarí dosiahnuť strategickú autonómiu.

„Ak Spojené štáty nešliapnu na brzdu a budú naďalej zrýchľovať na nesprávnej ceste, tak ani množstvo zvodidiel nedokáže zabrániť vykoľajeniu a určite dôjde ku konfliktu a konfrontácii,“ povedal šéf čínskej diplomacie na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia v Pekingu.

Vnímanie Pekingu zo strany Washingtonu je podľa jeho slov veľmi skreslené. USA považujú Čínu za úhlavného rivala a najvýznamnejšiu geopolitickú výzvu, povedal Čchin. Následkom tohto predpokladu je, že vzťahy USA a Číny sa úplne odchýlili od racionálnej a správnej cesty, dodal a požiadal Washington, aby hral podľa pravidiel.

Čchin tiež vyjadril presvedčenie, že Európe sa podarí dosiahnuť strategickú autonómiu. „Čína stále považuje EÚ za komplexného strategického partnera a podporuje európsku integráciu. Dúfame, že Európa, ktorá prechádza utrpením spôsobeným vojnou na Ukrajine, sa z tejto bolesti poučí a dosiahne strategickú autonómiu a dlhodobú stabilitu,“ povedal.

Ako pokračoval, Peking je otvorený spolupráci s európskymi krajinami v rôznych oblastiach. Čínsko-americké vzťahy prirovnal k súťaži dvoch športovcov na olympijských hrách, pri ktorej sa jeden z nich nesnaží vydať zo seba to najlepšie, ale snaží sa toho druhého oklamať podvodom. „To nie je férová súťaž, ale zlomyseľná konfrontácia a faul,“ povedal.

Šéf čínskej diplomacie na výročnom kongrese tiež povedal, že Čína musí v čoraz turbulentnejšom svete prehlbovať svoje vzťahy s Ruskom. Vzťahy medzi oboma krajinami podľa jeho slov upevňujú úzke väzby čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským lídrom Vladimirom Putinom.

Čína naďalej odmieta odsúdiť ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine a kritizuje západné sankcie proti Moskve. Na otázku novinárov, či sa čínsky prezident chystá v blízkej budúcnosti navštíviť Rusko, však Čchin priamo neodpovedal.