Úvod Politika Damask: USA by sa nemali pliesť do záležitostí Sýrie

Damask: USA by sa nemali pliesť do záležitostí Sýrie

Foto: archív

USA nemajú právo zasahovať do záležitostí Sýrie, vyhlásilo sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Tieto slová prišli po tom, ako administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa načrtla svoje ciele, ako ovplyvňovať výsledok sedemročnej občianskej vojny v Sýrii. Minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson uviedol, že americké jednotky v Sýrii zostanú, aby porazili džihádistov.

Spojené štáty vraj finančne nepodporia obnovu nijakej časti Sýrie, kde bude pri moci prezident Bašár Asad. Sýrsky rezort diplomacie prostredníctvom štátnej tlačovej agentúry SANA konštatoval, že americká vojenská prítomnosť je ilegálna. Podľa ministerstva Sýria „nepotrebuje ani dolár od USA na obnovu, pretože tento dolár je postriekaný krvou Sýrčanov“.

Na nekonzistentné vyhlásenia Spojených štátov o vytvorení pohraničných bezpečnostných zložiek na severe Sýrie sa sťažoval aj turecký premiér Binali Yildirim. Rex Tillerson uviedol, že celá situácia bola „chybne opísaná“ a USA chcú poskytnúť výcvik miestnym zložkám v Sýrii, pričom nezamýšľajú vytvoriť pohraničné bezpečnostné sily.

Rex Tillerson. (Foto: archív)