Úvod Z DOMOVA Daňa a Vaskyho prepustili, nesmú zverejňovať videá

Daňa a Vaskyho prepustili, nesmú zverejňovať videá

Rudolf Vasky a Martin Daňo. (Reprofoto: archív)

Vlogerov a publicistov Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho prepustili na slobodu. Rozhodol o tom Krajský súd (KS) v Bratislave. Obvineným nariadil probačný dohľad. Zároveň im zakázal podieľať sa na tvorbe audiovizuálnych diel a zverejňovať ich. TASR o tom informoval hovorca KS Pavol Adamčiak.

„KS v Bratislave 22. januára 2020 na neverejnom zasadnutí senátu rozhodol tak, že zrušil napadnuté uznesenie Okresného súdu Bratislava I zo 16. decembra 2019 v celom rozsahu,“priblížil Adamčiak.

Väzbu súd nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a obvinených prepustil na slobodu. Zároveň im podľa Adamčiakových slov uložil primerané povinnosti a obmedzenia.

KS dvojici uložil „zákaz uverejňovať prostredníctvom webu, televízie, prípadne akéhokoľvek iného komunikačného prostriedku, príspevky vo forme obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových diel, ktoré sú výsledkom vlastnej tvorby obvinených, ako aj zdržať sa osobných prejavov adresovaných verejnosti“.

Okrem toho im súd zakázal tvorbu takýchto záznamov vo verejne dostupných objektoch a na verejných priestranstvách. Rovnako nesmú vedome participovať na tvorbe takýchto diel vytvorených inými subjektmi.

O väzobnom stíhaní Martina Daňa a Rudolfa Vaskyho rozhodol sudca OS Bratislava I koncom minulého roku, a to z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu podali sťažnosť obvinení aj prokurátor.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) oboch obvinil z opakujúceho sa pokračovacieho prečinu výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách.

Proti Martinovi Daňovi bolo vznesené aj obvinenie ako voči samostatnému páchateľovi. „V prípade jedného skutku bolo proti nemu vznesené obvinenie aj z prečinu podnecovania,“ informovala polícia.

Obaja obvinení sa podľa vyšetrovateľa dopúšťali páchania takýchto skutkov verejne prostredníctvom internetu. NAKA oboch obvinených zadržala 13. decembra. Martin Daňo tiež čelí obvineniu zo spáchania daňového podvodu.