Úvod ZO ZAHRANIČIA Daniel Landa: Žijeme vo vírusovo-policajnej totalite, sme ako deti v škôlke

Daniel Landa: Žijeme vo vírusovo-policajnej totalite, sme ako deti v škôlke

Daniel Landa. (Foto: archív)

Známy český spevák Daniel Landa si myslí, že v súčasnosti sme svedkami výrazného obmedzovania osobných slobôd a slobody slova. V rozhovore pre server info.cz v tejto súvislosti hovoril o svojich najnovších aktivitách, napríklad o tzv. Blanickom manifeste.

Landa v úvode rozhovoru podotýka, že ľudia sú všeobecne citliví na zdravie a bezpečnosť, najmä, ak ich poriadne vystrašia. Podľa speváka je dnes ťažké určiť, kde je pravda, no súčasnú situáciu, plnú rôznych obmedzení, ako aj hystériu okolo koronavírusu, považuje za prehnanú.

„Ten COVID-19 má ohromnú reklamu. Nezabudnime, že ho niekto osvietil, vzal ho na pódium a ukázal ho aj s fanfárami v celej svojej hroznej kráse,” povedal Landa a dodal, že zásahy do osobných slobôd občanov sú obrovské a trvajú pridlho. Hovorí, že je to zrejme iné pre ľudí, ktorí poznajú niekoho nakazeného koronavírusom, ale on sám vraj pozná len tých, ktorí majú existenčné problémy v dôsledku opatrení.

Spevák dokáže pochopiť, že opatrenia boli tvrdé na začiatku, lebo sa nevedelo, proti čomu stojíme. Nerozumie však tomu, prečo sa teraz, takmer pol roka od vypuknutia pandémie, veľa nezmenilo. „Myslím si, že slobodný občan by si za svoje zdravie mal ručiť sám a mali by sme sa sústrediť skôr na ohrozené skupiny,“ dodal.

Súčasný stav nazval regulárnou vírusovo-policajnou totalitou, ktorý bude podľa neho ešte nejaký čas trvať. „Zrazu sme sa všetci zmenili na deti v materskej škôlke,“ opísal svoje pocity spevák.

K tejto téme smeruje aj Landova iniciatíva Blanický manifest, ktorý predstavil spolu so svojím priateľom Lou Fanánkom. Ide o petíciu adresovanú českým politikom, v ktorej sa búria proti obmedzovaniu osobných slobôd, najmä slobody slova.

„Za touto iniciatívou nebola len situácia súvisiaca s koronavírusom, ten pocit prichádzal dlhšie. S týmto manifestom je ochotný obrátiť sa politikov. „Hlavné je vytvoriť ľuďom podmienky a nechať ich žiť, a to mám pocit, že sa nedeje,“ tvrdí Landa.