V Slovenskej národnej strane (SNS) vládne napätie. Niekdajší predseda parlamentu a stále ešte šéf SNS Andrej Danko sa rozhodol opätovne uchádzať o funkciu lídra strany, aj keď za jeho vedenia sa strana dostala mimo parlament a teraz stráca podporu niektorých kľúčových ľudí v strane. Proti sa najnovšie postavil aj bývalý poradca predsedu NR SR Lukáš Machala.
V komentári na sociálnej sieti profile si Machala kladie otázku, akým smerom sa SNS poberá a otvorene hovorí o „ťažkom rozpoložení“, v ktorom sa podľa neho strana momentálne nachádza.
Niekdajší Dankov poradca tvrdí, že národná politika na Slovensku potrebuje zmenu štýlu. Dokonca sa ospravedlňuje za prípadné politické chyby, za ktoré mohol byť ako člen minulej vlády zodpovedný.
Stranícky snem SNS má byť v septembri a o post predsedu sa na ňom bude opätovne uchádzať Andrej Danko. Proti nemu sa zrejme postaví súčasný podpredseda národniarov Anton Hrnko. Predtým sa ako o kandidátovi hovorilo aj o Pavlovi Slotovi, synovi bývalého šéfa SNS Jána Slotu, ale to sa posledný augustový týždeň zmenilo.
Mladý Slota sa spolu s Radovanom Balážom a Lukášom Machalom pridal na Hrnkovu stranu. Hrnko získal nomináciu od Krajskej rady SNS v Banskobystrickom kraji, keď sa Baláž vzdal kandidatúry na post predsedu v jeho prospech. O predsednícku stoličku mal pôvodne záujem aj Machala. Sám však priznal, že nemal dostatočnú podporu v strane.
„Obom kandidátom na predsedu želám najmä duševnú pohodu, triezve uvažovanie a nech ich kroky nevedie pomsta. Budem čakať, akú predstavu o fungovaní SNS ponúknu a či sa budem vedieť s touto predstavou stotožniť,“ napísal Machala v súvislosti s voľbou nového predsedu SNS.
Machala smeruje kritiku aj do vlastných radov. Tvrdí, že delegáti, ktorí majú v rukách voľbu nového predsedu, často neakceptujú názory a požiadavky svojich kolegov na miestnej úrovni. „Pre toto závažné porušenie vnútrostraníckej demokracie bude preto otázna aj celková legitimita septembrového snemu,“ myslí si Dankov bývalý poradca.
V závere svojho statusu Machala dodáva, že po voľbe predsedu dúfa v zmenu straníckych stanov. Verí pritom, že momentálne vášne opadnú a blížiaci sa snem SNS bude pragmaticky riešiť prítomnosť a budúcnosť SNS.
Medzi podpredsedom a predsedom SNS to začalo iskriť už pár mesiacov po parlamentných voľbách, v ktorých sa SNS pod Dankovým vedením nepodarilo prebojovať do Národnej rady SR.
Hrnko teraz nešetrí kritikou na šéfa národniarov a po získaní podpory ešte aj od Dankovho bývalého poradcu nastáva v SNS rozkol, v ktorom Andrej Danko stráca dôležitých vnútrostraníckych spojencov.