Úvod Politika Danko a Podmanický: EÚ musí mať na čele nových ľudí a prejsť...

Danko a Podmanický: EÚ musí mať na čele nových ľudí a prejsť reformou

Foto: Michaela Kolimárová

Slovensko sa musí z britského referenda poučiť a zobrať si za svoje, že máme historickú šancu. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na referendum vo Veľkej Británii, ktorej občania odhlasovali vystúpenie z EÚ.

„Premiér SR bude predsedať Rade EÚ. Máme šancu ukázať, že my, malý národ si dokážeme zachovať racionalitu, že vieme udávať tóny pri rokovaniach, analyzovať stav a podniknúť opatrenia. Napriek referendu to neznamená, že Veľká Británia zajtra odchádza. Slovenská vláda musí mať silu na to, aby dokázala predsedať,“ apeloval Danko.

Podľa jeho slov, ak sa udeje niečo neštandardné a netradičné, u niektorých ľudí to vyvoláva paniku, u iných zamyslenie. „EÚ musí prejsť reformou. Keď vidíte úradníkov odtrhnutých od reality, europoslancov, ktorí zabúdajú ako žijú ich občania, tisíce asistentov, pracovníkov, šialené mzdy a odmeny funkcionárov EÚ, a potom zúfalosť únie pri riešení problémov ako migračná kríza, tak sa zamýšľate, akú stratu úsudku títo ľudia utrpeli,“ zdôraznil Danko.

 Foto: Michaela Kolimárová
Andrej Danko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predseda Európskej komisie Jean-Claud Juncker by mal po fatálnom výsledku britského referenda podľa poslanca NR SR za Smer-SD Jána Podmanického okamžite odstúpiť. Ako povedal Podmanický, aj jeho pričinením EÚ stratila vážnosť.

„EÚ sa odklonila od myšlienok otcov zakladateľov, ktorými boli mimochodom kresťanskí politici, odklonila sa od kresťanskej tradície, na ktorej Európa vznikla,” myslí si poslanec.

EÚ sa podľa neho aj vďaka takým ľuďom ako je Juncker stala symbolom nekonečnej byrokracie, odtrhnutosti od reálnych problémov ľudí a bezbrehého míňania peňazí na množstvo pochybných projektov,“ vyhlásil Podmanický s tým, že úchylné nastoľovanie takých tém, ako napríklad gender ideológia, je už len povestným posledným klincom do rakvy EÚ. „O pobláznených nápadoch, ako riešiť migračnú krízu, ani netreba hovoriť,“ dodal.

Ak máme EÚ zachrániť, musia na jej čelo prísť podľa Podmanického ľudia, ktorí EÚ vrátia k jej základom. „Európska únia potrebuje na čele také typy rozhodných lídrov, ako je napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, pretože pohľad na bezradnú tvár Angely Merkelovej alebo na poľutovaniahodnú postavičku Françoisa Hollanda je naozaj frustrujúci. Ak títo ľudia majú naďalej kormidlovať Európu, tak rýchlo z nej vycúvajme aj my a hľadajme bezpečnejšie spojenectvá,“ zdôraznil Podmanický.

Briti sa podľa poslanca Smeru správajú racionálne. „Rýchlo odišli z projektu, ktorý prestáva fungovať. Ak sa nemá spustiť lavínový efekt aj v ďalších štátoch, treba na čelo EÚ nových ľudí a urýchlenú reorganizáciu únie,“ uviedol. Podľa neho je EÚ, aj napriek vážnym výhradám, dobrý projekt, ktorý priniesol Európe dlhoročný mier a prosperitu. Zaslúži si preto, aby sme o jej záchranu zabojovali.

Foto: Michaela Kolimárová
Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

1 komentár

  1. P. Podmanický, 100 % pravda čo ste povedali, treba aby sa EU čím skôr spamätala, lebo môže byť neskoro, alebo je to zámer niektorých predsteľov
    EU ?

Comments are closed.