Úvod Politika Danko bude oveľa viac sledovať konanie Lajčákovho rezortu

Danko bude oveľa viac sledovať konanie Lajčákovho rezortu

Foto: Michaela Kolimárová

Slovenská národná strana je súčasťou vlády a preto jej ambícia vyjadrovať sa k zahraničnej politike ostane. Národniari budú zároveň oveľa viac sledovať zahranično-politické záväzky a konanie slovenského rezortu diplomacie. V rozhovore pre TASR to avizoval predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko.

„Vážne kroky našich zástupcov v OSN, ktoré Slovensko k niečomu zaväzujú, by mal mať minister zahraničných vecí schvaľované minimálne vládou. Mám pocit, že niekedy to zbytočne ulietava. Vláda musí byť informovaná o takýchto záväzkoch. Potom by nevznikla situácia ako s globálnym paktom,“ povedal Danko.

Na margo skutočnosti, že je ako predseda NR SR v zahraničnej politike aktívny, poznamenal, že parlament je v hierarchii ústavného usporiadania vyššie ako vláda. „Ak parlament príjme uznesenie či zákon, vláda ho vykonáva. Zároveň rešpektujem koaličné usporiadanie, ale aj SNS má svojho štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí.

Ja som za zahraničnú politiku vyváženú na západ aj východ a nebudem sa podieľať na hystérii, napríklad aj pri ukrajinsko-ruskom konflikte. Vystúpil som ako prvý predseda NR SR v ruskej dume, v srbskom a českom parlamente. Oživujem spoluprácu národných parlamentov, máme vynikajúce vzťahy,“ deklaroval.