Úvod Z DOMOVA Danko chce byť šéfom parlamentu, Hlas trvá na tom, že tento post...

Danko chce byť šéfom parlamentu, Hlas trvá na tom, že tento post patrí im

Andrej Danko. (Foto: archív)

Predstavitelia koalície sa počas zasadnutia koaličnej rady dohodli na priebehu nadchádzajúcej schôdze parlamentu, zasadnutiach vládneho kabinetu aj na obsahu legislatívy, teda tzv. lex atentát.

Dohodli sa tiež, že letné mesiace využijú na debatu o tom, čo môžu zlepšiť v rámci vzájomných vzťahov. Informovali o tom predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok aj predseda SNS Andrej Danko.

Koalícia sa podľa Šutaja Eštoka nerozprávala o tom, kto bude nominantom na post predsedu parlamentu. Danko verí, že túto otázku vyriešia v lete. „Dohodli sme sa na tom, že tri strany sa navzájom rešpektujú, rešpektujú svoje postoje aj výsledky parlamentných a prezidentských volieb,“ povedal Šutaj Eštok mediálnej konferencii.

Postoje Hlasu-SD sa nemenia, strana rešpektuje platnú koaličnú zmluvu a z nej vyplývajúce nároky. Trvajú na tom, že post predsedu NR SR patrí Hlasu-SD a na tento post chcú podpredsedu Hlasu-SD Richarda Rašiho.

Koaličná rada bola podľa neho konštruktívna. „Využijeme letné obdobie na to, aby sme nikoho s ničím neotravovali. Národná rada SR má povereného podpredsedu, ktorý bude schôdzu viesť, urobíme všetko preto, aby sme od septembra doručovali ľuďom výsledky,“ dodal.

Danko priblížil, že sa s partnermi dohodli aj na letných rokovaniach koaličnej rady. Venovať sa chcú príprave nového mediálneho úradu, ktorý by mal nahradiť Radu pre mediálne služby.

Personálne otázky chcú podľa jeho slov vyriešiť v lete. „Nemienime na júnovej schôdzi dostať do úzadia personálnymi vecami prioritné témy,“ podčiarkol na mediálnej konferencii SNS.

Považuje za potrebné prerokovať návrhy zákonov vetované prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Poukázal na potrebu dokončiť rokovanie o návrhu na zmeny v RTVS. Avizoval, že zmeny, týkajúce sa mimovládnych organizácií, sa posunú na september, pretože súhlasili s diskusiou a budú rokovať s Európskou komisiou.

Predseda národniarov dôraznil, že nechcú nijako riskovať ohrozenie eurofondov. Avizoval tiež ďalšie zmeny v mediálnej oblasti ako napríklad úprava práva na opravu pri publikovaní nepravdivých článkov.

Podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha zopakoval názor strany, že pre stabilitu vládnej koalície by bolo lepšie, keby Hlas-SD preukázal veľkorysosť a post predsedu NR SR by pripadol Dankovi. „Ale toto je naozaj otázka dohôd, aby tie dohody boli trvácne, musia s nimi súhlasiť všetci partneri a my,“ skonštatoval na mediálnej konferencii strany.