Úvod Politika Danko chce prehlbovať vzťahy s Ruskom aj Tatárskou republikou

Danko chce prehlbovať vzťahy s Ruskom aj Tatárskou republikou

Slovenskí podnikatelia sa zúčastnili na tatársko-slovenskom podnikateľskom fóre v Kazani, kde sa usilovali vytvoriť nové alebo obnoviť pôvodné obchodné vzťahy s firmami tejto ruskej republiky. Predseda parlamentu Andrej Danko je presvedčený o tom, že Slovensko potrebuje bližšie vzťahy s Ruskom, osobitne Tatárskou republikou, jedným z najrozvinutejších regiónov Ruska.

Chcel by preto, aby na Slovensko recipročne prišiel prezident alebo ďalší zástupcovia tejto republiky. Budem veľmi rád, ak zástupca Tatarstanu, či pán prezident alebo zástupcovia parlamentu, navštívi Slovensko, povedal Danko na stretnutí s tatárskym prezidentom Rustamom Minnichamovom.

Som presvedčený, že to je jediná cesta prehlbovania vzťahov Ruskej federácie a Slovenskej republiky,“ dodal predseda slovenského parlamentu. Podľa predsedu Štátnej rady Tatárska Farida Muchametšina sú obchodné vzťahy doteraz na slabej úrovni. Ministerstvo priemyslu Tatárskej republiky podľa neho dostalo za úlohu hľadať blízke kontakty so slovenskými podnikateľmi.

Podľa Andreja Pučeka z Trenčianskych kúpeľov je Ruská federácia vrátane Tatárskej republiky pre podnikateľov dôležitá a napriek tomu, že prišiel za konkrétnu firmu, reprezentuje celé slovenské kúpeľníctvo. Snažíme sa dostať ruských klientov do našich kúpeľov,povedal Puček.

Dôležitosť obnovy obchodných vzťahov zdôraznili aj ďalší podnikatelia,napríklad z oblasti výroby dopravných zariadení. Viaceré firmy podpísali kontrakty, no pre zachovanie obchodného tajomstva si neželali medializáciu.

Predseda predstavenstva strojárenského združenia Tatárskej republiky Sergej Majorov pripomenul návštevu delegácie Tatárska na Slovensku v roku 2016, kde okrem iného podpísali zmluvy s firmami z automobilového priemyslu. Predseda parlamentu Andrej Danko pochválil vyspelosť tatárskeho priemyslu. Tým, že sme v Európskej únii, žijeme v bubline a nepozorujeme, že svet okolo nás sa vyvíja, upozornil Danko.

Tatárska republika profituje najmä z ťažby ropy, no vyrába aj vrtuľníky, dopravné lietadlá či nákladné automobily. Na rozdiel od Slovenska sa v tejto ruskej republike podarilo rozvinúť informatizáciu. Viac ako 85 percent služieb štát poskytuje elektronicky.