Úvod Politika Danko Dúfa, že Lajčák vyrokuje dobré podmienky dohody s USA

Danko Dúfa, že Lajčák vyrokuje dobré podmienky dohody s USA

Foto: archív

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko dúfa, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vyrokuje v Spojených štátoch amerických také podmienky dohody o obrannej spolupráci, ktoré neohrozia suverenitu krajiny. Návrh zmluvy spolupráce s USA podľa neho upravoval podmienky prítomnosti a činnosť ozbrojených síl USA na území SR. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Podľa Danka by Slovensko na základe predloženej zmluvy za pár miliónov eur prišlo o letiská. „Som veľmi rád, že túto hrozbu SNS včas zastavila a minister Lajčák aktuálne rokuje o novej zmluve. Stále však budeme trvať na tom, že v novej zmluve nesmie byť ani slovo o dočasnej a ani trvalej prítomnosti ozbrojených síl USA,“ uzavrel predseda parlamentu.

Premiér Peter Pellegrini koncom marca vyhlásil, že ministerstvo zahraničných vecí bude pokračovať v rokovaniach o obrannej spolupráci s USA na úrovni rámcovej dohody. Cieľom rokovaní má byť potvrdenie, či Slovensko vie vyjednať zmluvu, ktorá nebude narúšať suverenitu krajiny, nebude garantovať prítomnosť vojsk USA na území Slovenska a nebude ho nútiť realizovať projekty, ktoré na svojom území nechce.