Úvod Politika Danko: Prezident nemôže vymenovať dvoch sudcov na jedno miesto

Danko: Prezident nemôže vymenovať dvoch sudcov na jedno miesto

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska nemôže vymenovať súčasne za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. V liste ho na to upozornil predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Obaja kandidáti boli totiž nominovaní na jedno sudcovské miesto. O obsahu listu TASR informoval hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník. Danko v liste ocenil rozhodnutie prezidenta vymenovať troch sudcov Ústavného súdu. Zároveň ho však upozornil na nesúlad, ktorý nastal. Kiska vyhlásil, že sa rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR a vo štvrtok vymenuje za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Duriša.

„V oznámení pána prezidenta nastal nesúlad, pretože vyhlásil, že za sudcov Ústavného súdu SR vymenuje okrem pána Duriša aj oboch kandidátov, ktorí boli nominovaní na jedno uvoľnené miesto,“ upozorňuje Danko Kisku. Vysvetľuje mu, že ohľadom celkovo štyroch uvoľnených miest na Ústavnom súde sa uskutočnili v parlamente až dve voľby.

Národná rada SR navrhla na tri neobsadené miesta sudcov Ústavného súdu uznesením z 3. apríla 2014 Imricha Volkaia, Evu Fulcovú, Janu Baricovú, Jána Bernáta a Miroslava Duriša. Uznesením z 15. mája 2014 do tohto zoznamu pribudol aj Juraj Sopoliga. Z tohto dvojnásobného počtu kandidátov navrhnutých Národnou radou prezident vymenoval len jednu sudkyňu Janu Baricovú. Ostáva mu teda vymenovať z týchto kandidátov ešte dvoch ďalších sudcov Ústavného súdu.

Počas roka 2015 sa uvoľnilo ďalšie miesto sudcu Ústavného súdu, na ktoré parlament uznesením z 2. decembra 2015 navrhol Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Z týchto dvoch kandidátov má prezident vybrať jedného, pripomína šéf parlamentu. „S ohľadom na rozhodnutia Národnej rady SR, ktoré boli prijaté v určitom čase a mieste, predseda Národnej rady SR žiada prezidenta o zváženie týchto skutočností pri výbere a vymenovaní sudcov Ústavného súdu SR na konkrétne uvoľnené miesta sudcov Ústavného súdu SR,“ uviedol Kostelník. Predseda parlamentu podľa neho vyjadril presvedčenie, že pri vymenovaní ústavných sudcov prezident zváži všetky okolnosti, a tak prispeje k plnej funkčnosti Ústavného súdu.

Kiska reagoval na rozhodnutie senátu Ústavného súdu zo 6. decembra, ktorý mu prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Vyhlásil, že nález odmieta vykonať, pretože má podľa neho rad formálnych aj vecných chýb. Spor s Národnou radou SR sa napriek tomu rozhodol ukončiť, a to uplatnením svojej výlučnej právomoci.

Foto: archív

Prezident Andrej Kiska ukončil spor o vymenovanie sudcov Ústavného súdu SR, teraz je na rade vláda a Národná rada SR a majú jedinečnú možnosť upraviť pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Vyplýva to z reakcie prezidenta na list Andreja Danka, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca prezidenta Roman Krpelan.

V náleze Ústavného súdu SR, ktorý je verejne dostupný na jeho internetovej stránke, sa okrem iného uvádza, že senát ústavného súdu sa rozhodol tento prípad vyriešiť tak, že vrátil situáciu menovania ústavných sudcov na úplný začiatok. Všetci siedmi kandidáti navrhnutí parlamentom od roku 2014 tak ostali kandidátmi na sudcovskú funkciu. „V konečnom dôsledku ide súčasne o to, aby prezident mal čo najširší výber kandidátov a aby tento výber mohol zostať úplný,“ uvádza sa v náleze ústavného súdu, ktorý doplnil, že uprednostňuje návrat do východiskového stavu pred hľadaním umelej spravodlivosti ad hoc.