S nevôľou Bratislavčanov i zahraničných turistov sa stretli mimoriadne bezpečnostné opatrenia v centre hlavného mesta z dôvodu konania pochodu za práva LGBTI menšín Dúhový pride 2016. Polícia hermeticky uzavrela celé Hviezdoslavovo námestie a priľahlé ulice, kadiaľ dúhový sprievod prechádzal. Stovky policajtov, ozbrojených ťažkoodencov, množstvo zátarasov, obrnené vozidlá či policajný vrtuľník, ktorý monitoroval Dúhový pride zo vzduchu, skôr vyvolával dojem, že Bratislave hrozí teroristický útok.

Polícia, mestská polícia a súkromná bezpečnostná služna nevpúšťali do centra mesta automobily ani chodcov, prerušená bola aj premávka električkových liniek 1 a 3 z Petržalky. Obyvatelia Starého mesta sa tak nemohli dostať do svojich domovov a turisti do hotelov, kde boli ubytovaní, čo vyvolalo konflikty s hliadkujúcimi policajtmi.

Foto: Michaela Kolimárová
Dúhový pride strážili stovky policajtov. (Foto: Michaela Kolimárová)

Samotný Dúhový pride, ktorý sa uskutočnil po ročnej prestávke, lemovaný nepriedušnými policajnými kordónmi, sa udial bez konfliktov. Okolo 2 000 účastníkov pochodu prešlo za zvukov bubnov a pod dúhovými zástavami cez Vajanského nábrežie, Štúrovu a Gorkého ulicu späť na Hviezdoslavovo námestie.

Sympatizantom a členom opozičnej strany Kotleba – ĽSNS, ktorí usporiadali protestný pochod proti Dúhovému prideu, sa do blízkosti dostať nepodarilo. Sprievod kotlebovcov sa vybral z bratislavskej Hlavnej stanice na Hviezdoslavovo námestie. Na čele neoficiálneho sprievodu kráčal predstaviteľ strany Marián Mišún. Účastníkom do megafónu oznámil, že prišli na „protest proti pochodu úchylákov a homosexuálov“.

„Práve vďaka ľuďom ako ste vy, ktorí ste sem prišli, budeme môcť ukázať ľuďom v Európe, že tu u nás na Slovensku nebudeme tolerovať nijaké snahy úchylákov a homosexuálov vnucovať nám svoj zvrátený pohľad na život,“ povedal účastníkom protestu.

Podujatie Dúhový Pride svojou účasťou podporila ombudsmanka Jana Dubovcová, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD) či opozičný poslanec Martin Poliačik (SaS). „Smutné je, že najhlučnejší sú tí, ktorí často majú mimomanželské vzťahy, majú nemanželské deti, nepriznávajú základné práva nikomu okrem seba a, žiaľbohu, sedia v parlamente,“ reagovala Flašíková-Beňová na kritikov pochodu.

Foto: Michaela Kollmárová
Predseda NR SR a SNS Andrej Danko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko verejne protestoval proti oficiálnej záštite Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nad Dúhovým pochodom 2016. Ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v tejto súvislosti požiadal o vysvetlenie.

Danko súčasne vyjadril aj rozhorčenie nad súkromnou iniciatívou veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera, ktorý počas festivalu LGBTI v Budapešti vyvesil na budove nášho veľvyslanectva dúhovú zástavu.

SNS pripomenula, že veľvyslanci sú zástupcami ministerstva zahraničných vecí a akákoľvek takáto iniciatíva je spájaná s oficiálnym postojom ministerstva. V kontexte oboch po sebe nasledujúcich chýb zástupcov ministerstva zahraničia vyzval predseda NR SR ministra zahraničných vecí o okamžité riešenia a personálne opatrenia a stiahnutie súčasného veľvyslanca SR z Maďarska.

Dúhový pride 2016:

Fotografie: Michaela Kolimárová

3 komentárov

  1. Je vidieť, že pán Danko, ako aj predseda vlády si uvedomujú, že budúcnosťou štátu je iba rodina v ktorej sa rodia deti a nič iné!!! Preto by mali vytvárať čo najlepšie podmienky, aby rodičia (otec a mama) mali čas aj na výchovu detí a nie iba na zabezpečenia ich materiálnych potrieb!!!

  2. Vidím tam na transparentu: Rainbows against islamophobia. Takže přihřátí při svém neustálém, zbytečném a trapném zviditelňování ještě vnucují další zhoubnou ideologii.
    Dosáhnou leda toho, že je přestanu tolerovat. Asi nebudu sám.

Comments are closed.