Úvod Politika Danko sa v Rusku stretol so šéfom Štátnej dumy

Danko sa v Rusku stretol so šéfom Štátnej dumy

Andrej Danko s predsedom ruskej Dumy Viačeslavom Volodinom. (Foto: archív)

Priateľské i profesionálne bolo podľa slov predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka jeho stretnutie s predsedom Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktoré je súčasťou jeho programu počas oficiálnej návštevy Ruskej federácie.

S Volodinom sa Danko stretol po šiesty raz. Pri tejto príležitosti zdôraznil, že by ho rád privítal v Bratislave, čo však nie je momentálne možné pre sankcie, ktoré na Volodina uvalila Európska únia v súvislosti s jeho úlohou v rámci procesu pričlenenia Krymu k Ruskej federácii.

„Verím, že v roku 2020 splním to, na čom sme sa dohodli v Kórei, že zástupcovia európskych parlamentov, ruského a ázijského parlamentu sa stretnú v Bratislave (na eurázijskom samite). Čakám, že sankcie sa skončia a Bratislava bude hostiť všetkých lídrov eurázijských parlamentov,“ povedal predseda NR SR médiám na brífingu po stretnutí, ktoré sa konalo v Moskve.

Volodin zhodnotil stretnutie ako obsažné, podľa neho na ňom načrtli program ďalšej spolupráce. Zdôraznil dobrý vzťah oboch parlamentov, ktorý je možné ďalej prehlbovať, aby sa posilnila aj ekonomická spolupráca medzi krajinami.

S Dankom sa zhodol v dôležitosti otázky kybernetickej bezpečnosti, na ktorú má byť potrebná modelová legislatíva. Volodin priblížil, že čoskoro bude o týchto otázkach hovoriť aj s predsedami talianskeho a rakúskeho parlamentu.

Foto: archív

Ku koncu rokovania podľa Danka spolu s Volodinom „otvárali veľké otázky“, týkajúce sa digitálneho priestoru, kybernetickej bezpečnosti a parlamentnej spolupráce v tejto oblasti, ale aj samotnej spolupráce EÚ s Ruskom. Danko ešte pri rokovaní uviedol, že o otázke, akou je kybernetická bezpečnosť, sa bez Ruska uvažovať nedá. Uviedol tiež, že v tejto oblasti je potrebné prijatie nových zákonov.

Danko prijal pozvanie, aby sa 9. mája zúčastnil v Rusku na oslavách konca 2. svetovej vojny. „Veľmi sa teším, že nás navštívia ruskí poslanci v máji so skupinou priateľstva. Verím, že spoločne sa zúčastníme aj na oslavách týkajúcich sa SNP,“ uviedol. Dodal, že do Ruska prijal pozvanie aj na jún, keď sa tam bude konať Medzinárodné parlamentné fórum.

Pripomenul, že s Volodinom sa ešte pracovne stretne na ďalšom eurázijskom samite v Kazachstane. Spomenul, že vo štvrtok má pracovný obed so slovenskými podnikateľmi, ktorých by chcel vziať neskôr, zrejme v apríli alebo máji, do Ruska, kde budú rokovať s potenciálnymi odberateľmi.

Po stretnutí s Volodinom odletel Danko z Moskvy do čiernomorského letoviska Soči, kde ho popoludní čaká rokovanie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Vo večerných hodinách zavŕši Danko svoju jednodňovú návštevu v Ruskej federácii a priletí do Bratislavy.