Úvod Politika Danko: Slovensko a Čína musia spolupracovať

Danko: Slovensko a Čína musia spolupracovať

Šéf NR SR Andrej Danko na stretnutí s čínskym veľvyslancom Lin Linom. (Foto: archív)

Predseda NR SR Andrej Danko pozval svojho čínskeho náprotivka na oficiálnu návštevu. Mala by sa uskutočniť do konca roka. Informoval o tom tlačový odbor Národnej rady SR. Danko pozvanie predsedovi čínskeho parlamentu tlmočil na stretnutí s čínskym veľvyslancom Lin Linom.  Na utorkovom stretnutí ho ubezpečil o záujme o rozvoj dobrých vzťahov.

Ubezpečil som ho, že táto návšteva bude na najvyššej protokolárnej úrovni s cieľom jasnej deklarácie dobrých vzťahov Čínskej ľudovej republiky a Slovenskej republiky,“ uviedol Danko na stretnutí s čínskym ambasádorom.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, šéf slovenského parlamentu bude so zástupcom čínskeho parlamentu rokovať aj na bilaterálnom stretnutí na Euro-ázijskom samite, ktorý sa bude konať v kazašskej Astane v septembri. Danko na bilaterálnom rokovaní ubezpečil čínskeho veľvyslanca Lin Lina o vzájomnom záujme na rozvoji priateľstva a hospodárskej spolupráce.

„Slovensko a Čína musia spolupracovať. Čínska ekonomika patrí k najrýchlejšie rastúcim na svete. Nesmieme zmeškať vlak. Súčasne som pánovi Linovi poďakoval za ústretovosť Číny k našim ministerstvám, najmä k ministerstvu pôdohospodárstva a ministerstvu školstva,“ povedal po rokovaní šéf parlamentu.

Podľa tlačovej správy Danko zároveň tlmočil pozdrav čínskemu ministrovi zahraničných vecí a ospravedlnenie, že sa s ním počas návštevy SR nemohol vzhľadom na iné pracovné povinnosti stretnúť.

Práve podpredsedníčka SNS – ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa zastala Číny a skritizovala prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá počas júlového prijatia čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga Ji otvorila otázku dodržiavania ľudských práv v Číne.

„Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou,“ uviedla slovenská hlava štátu 10. júla.