Úvod Politika Danko: Slovensko a Rusko si budú uznávať vysokoškolské diplomy

Danko: Slovensko a Rusko si budú uznávať vysokoškolské diplomy

Foto: archív

Na spoločnom vystúpení po rokovaní s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom v Moskve predseda Národnej rady SR Andrej Danko oznámil, že Slovensko a Rusko si budú vzájomne uznávať vysokoškolské diplomy. Podľa Volodina má Duma vytvorený podobný výbor napríklad s talianskym parlamentom a chystá sa aj v spolupráci s Francúzskom.

„Som veľmi rád, že nám bola poskytnutá priateľská pomocná ruka v oblasti kultúry a športu,“ uviedol po rokovaní Danko. V rámci spolupráce v oblasti vzdelávania si Slovensko a Rusko budú vzájomne uznávať vysokoškolské diplomy a rozšíriť by sa mali aj výmenné pobyty študentov. „S kolegami zo Štátnej dumy i Rady federácie sme sa zhodli, že v našich vzťahoch by sme sa mali viac sústrediť aj na posilňovanie medziľudskej dimenzie. Naše národy majú k sebe veľmi blízko, čo podčiarkuje aj podobnosť našich jazykov,“ povedal Danko.

Volodin privítal návrhy slovenskej delegácie týkajúce sa rozvoja štúdia ruského jazyka na Slovensku. „Naše národy sú si veľmi blízke. Sú to slovanské národy, máme spoločnú kultúru a súhlasím s vami, že treba pamätať na to, čo bolo medzi našimi národmi dobré,“ pripomenul Volodin.

Slovensko má podľa Danka záujem rozvíjať pragmatické a konštruktívne vzťahy s Ruskom orientované na výsledok, s dôrazom na energetiku, obchod a investície, cestovný ruch a spoločné projekty, ako aj na užšiu priamu spoluprácu s regiónmi Ruskej federácie. Rusko zostáva dôležitým obchodným a investičným partnerom Slovenska mimo EÚ, zdôraznil.

V dôsledku nepriaznivej ekonomickej situácie v Rusku spôsobenej sankciami EÚ, poklesom cien ropy a devalváciou kurzu rubľa poklesol v roku 2016 celkový obrat obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Ruskom medziročne o 17,65 percenta. Predbežné údaje o vzájomnom obchode v roku 2017 však potvrdzujú rastúci trend. Slovenský export za prvých sedem mesiacov roka 2017 medziročne narástol o 29,4 percenta a dovoz z Ruska o 33,1 percenta. Tento jav sa vysvetľuje postupným oživovaním ruskej ekonomiky, miernym nárastom HDP a predovšetkým silnejúcim rubľom.