Úvod Politika Danko: Slovensko stojí na strane Belehradu aj v otázke Kosova

Danko: Slovensko stojí na strane Belehradu aj v otázke Kosova

Foto: archív

Slovensko stojí na strane Belehradu aj v takej zložitej otázke, ako je Kosovo. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko po rokovaní so šéfkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou a pred svojím vystúpením na pôde tamojšieho zákonodarného zboru.

“Náš nemenný postoj je dobrou oporou pre našich srbských priateľov,” povedal Danko, ktorý opakovane deklaroval, že bude na každom fóre presadzovať, aby Srbsko bolo medzi prvými krajinami, ktoré prijme Európska únia v rámci svojho rozširovania. Na rokovaní s Gojkovičovou hovorili o zlepšení slovensko-srbských vzťahov, spolupráci parlamentov oboch krajín, rokovacom poriadku parlamentu či etickom kódexe poslancov.

“Utvrdili sme sa v tom, že Srbsko a Slovensko nespája len história, ale aj súčasnosť a najmä budúcnosť. Dospeli sme k bodom, ktoré pomôžu Srbsku i Slovensku. Predovšetkým z oblasti parlamentnej sme hovorili o výmene informácií pri príprave legislatívy, ktorá prichádza z Európskej únie, a súčasne o výmene informácií,” povedal šéf NR SR.

V súvislosti s etickým kódexom Danko povedal, že možno to je norma, ktorá stanoví pravidlá správania sa poslancov medzi sebou i k občanom. “Mali sme dobré a obsiahle rokovania. Hovorili sme o konkrétnych formách zlepšenia spolupráce našich parlamentov, o možnostiach zlepšenia bilaterálnych vzťahov našich štátov. Naše štáty majú vynikajúce politické aj ekonomické vzťahy,” uviedla Gojkovičová. Poďakovala za podporu, ktorú Slovensko vyjadruje Srbsku pri jeho snahách vstúpiť do Európskej únie.

Andrej Danko s predsedníčkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou. (Foto: archív)

“Budem rád, ak pozitívny vzťah k Slovákom zostane. Slováci sú trvalou súčasťou Srbskej republiky,” zdôraznil predseda NR SR v prejave v srbskom parlamente. Slováci a Srbi sú si podľa jeho slov blízki; hovoril o zintenzívnení komunikácie. Poukázal, že žijeme neľahké časy, s dodatkom, že treba urobiť všetko pre to, “aby aj naše deti zažili mier”. Danko si myslí, že “nastal čas, aby slovanské národy spolu viac komunikovali”. Srbov považuje za súčasť “nášho slovanského života”.

Danka prijal aj srbský prezident Aleksandar Vučič. Hovorili najmä o podmienkach vstupu Srbska do Európskej únie a tiež o tom, čo si môže brať Belehrad za príklad od Slovenska a čoho sa má, naopak, vystríhať. Pozrel si tiež výstavu 100 rokov spoločnej štátnosti ČSR a má sa ešte stretnúť so slovenskou menšinou žijúcou v Srbsku.

Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po vlaňajšej júnovej účasti na inaugurácii srbského prezidenta Vučiča.