Úvod Politika Danko je šokovaný ústretovosťou Kaliňáka k imigrantom

Danko je šokovaný ústretovosťou Kaliňáka k imigrantom

Šéf SNS Andrej Danko si myslí, že Gabčíkovčania si nezaslúžia, aby mali zo dňa na deň 500 nových susedov. (Foto: Michaela Kolimárová)

Memorandum o prijatí 500 utečencov nachádzajúcich sa v Rakúsku do tábora v Gabčíkove narúša suverenitu SR. Vyhlásil to šéf Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý je šokovaný laxným prístupom ministra vnútra Roberta Kaliňáka pri podpise tohto dokumentu.

„Memorandum hlboko zasiahne do života občanov na Žitnom ostrove. Oni si nezaslúžia, aby mali zo dňa na deň 500 nových susedov,“ zdôraznil Danko, podľa ktorého nie je možné, aby človek, ktorý je v azylovom konaní v Rakúsku, bol umiestnený mimo územia tohto štátu.

„Je to v rozpore s ľudskými právami. Minister Kaliňák zaviedol svetový experiment v oblasti azylovej politiky, ktorý nemá obdobu. SNS preto memorandum prísne odmieta,“ vyhlásil.

Šéf SNS tvrdí, že mu nejde o politické body, ale o principiálnosť. „Odmietam rasizmus, xenofóbiu, ale chcem sa zamyslieť nad tým, či každý, kto si sadne na loď a prejde Stredozemné more, si zaslúži takúto ochranu. Západné štáty už dnes avizujú, že spolužitie rôznych kultúr a národov zlyháva,“ povedal Danko.

Kaliňáka sa tiež pýtal, ako chce garantovať bezpečnosť Gabčíkova, občanov, aj tamojšieho vodného diela, ak sám hovorí, že nie je možné rozlíšiť imigranta od teroristu.

SNS vyzýva vládu, aby memorandum s Rakúskom odmietla. „Gabčíkovo na to vôbec nie je pripravené. SNS sa pripája k 3 000 obyvateľom Gabčíkova, ktorí to odmietajú.

Andrej Danko v diskusii o imigrantoch: