Úvod Politika Danko v Luxembursku: nevyhostiť diplomatov nebol hriech 

Danko v Luxembursku: nevyhostiť diplomatov nebol hriech 

Andrej Danko s predsedom luxemburskej Poslaneckej snemovne Marsom Di Bartolomeom. (Foto: archív)

Slovensko sa aj v Luxembursku presvedčilo, že nevyhostiť ruských diplomatov nebol hriech. Uviedol to predseda NR SR Andrej Danko po stretnutí s predsedom luxemburskej Poslaneckej snemovne Marsom Di Bartolomeom v Luxemburgu.

„Luxembursko nevypovedalo ruských diplomatov a sme toho názoru, že svet má veľké problémy, ktoré bez Ruska nedokáže vyriešiť,“ uviedol Bartolomeo. Danko s ním súhlasil a uviedol, „že Slovensko neurobilo nič neštandardné a netradičné a že nebol žiaden hriech nevyhostiť ruských veľvyslancov. To, čo sme doma ťažko argumentovali, sa mi dnes aj na medzinárodnej scéne len potvrdzuje, a to je to, že na zahraničnej scéne netreba konať unáhlene.“

Partneri hovorili aj o vražde slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Predseda luxemburskej snemovne povedal, že sa ho dráma vraždy Jána Kuciaka veľmi dotkla, keďže on sám dlho pôsobil ako novinár.

„Vítam všetko úsilie vyvinuté na to, aby sa našiel vrah tohto novinára, pretože sloboda tlače, sloboda prejavu, právny štát i solidarita sú základné hodnoty EÚ a my v týchto oblastiach nemôžeme robiť kompromisy,“ uviedol Bartolomeo. „Som veľmi rád, že naši partneri vnímajú to, že je vytvorený medzinárodný vyšetrovací tím, a všetci si želáme, aby ten blázon a šialenec, ktorý to urobil, zhnil v base,“ vyhlásil Danko.

Pri diskusiách sa partneri dotkli aj témy migrácie. Predseda luxemburskej Poslaneckej snemovne uviedol, že prisťahovalectvo pre jeho krajinu nikdy neznamenalo nebezpečenstvo. „Vždy sme ho vnímali ako príležitosť,“ dodal a zdôraznil, že až 47 percent obyvateľov Luxemburska tvoria prisťahovalci. Bartolomeo slovenský prístup v otázke migrácie označil za „rozumný“. Obaja predsedovia skonštatovali, že slovensko-luxemburské vzťahy sú na výbornej úrovni. Zhodli sa, že budú pracovať na ich posilňovaní.