Úvod Politika Danko verí, že nový prezident bude národ spájať

Danko verí, že nový prezident bude národ spájať

Foto: archív

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľby prezidenta Slovenskej republiky na 16. marca 2019. Rovnako určil lehotu na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností do 30. januára 2019.

Rozhodnutia predsedu NR SR je zverejnené na internetovej stránke Národnej rady SR. „Určujem lehotu na utvorenie okresných volebných komisií a okrskových volebných komisií do 11. februára 2019 a lehotu na ich prvé zasadanie do 21. februára 2019,“ uviedol Danko v rozhodnutí. Zároveň sa v dokumente uvádza, že ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019.

Danko zároveň poveril vedúceho kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky Daniela Guspana, aby zriadil komisiu na preskúmanie návrhov kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky. „Žiadam predsedu vymenovanej komisie predložiť mi výsledky preskúmania návrhov kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky,“ uviedol šéf parlamentu v rozhodnutí. „Rozhodnutie o vyhlásení termínov prezidentských volieb je zároveň zverejnené v Zbierke zákonov,“ povedal šéf NR SR.

„Chcel by som apelovať v prezidentskej kampani na korektnosť, slušnosť a vzájomnú úctu,“ uviedol Danko s tým, že veci verejné chceme meniť a prezidentské voľby sú príležitosťou. „Slovensko prešlo rôznymi historickými obdobiami. Verí, že z týchto prezidentských volieb vzíde človek, ktorý bude národ spájať,“ uviedol. Želá si, aby kandidáti dodržiavali transparentnosť pri financovaní kampane. „Verím, že financovanie bude výkladnou skriňou každého kandidáta,“ uviedol.

Andrej Danko zatiaľ neprezradil, či bude kandidovať na prezidenta. (Foto: archív)

Dankovým osobným želaním je, aby nový prezident SR mal vlastnosti významných osobností slovenskej histórie. „Želal by som si, aby disponoval láskou k jazyku a národu, akú mal Ľudovít Štúr, aby bol odvážny a priebojný ako Milan Rastislav Štefánik, aby mal vieru a obetu ako Andrej Hlinka, aby bol ľudský a dobrý ako Alexander Dubček a aby mal politické vlastnosti a skúsenosti, ktoré mal Gustáv Husák,“ priblížil.

Danko zároveň uviedol, že k tomu, či bude kandidovať na prezidenta, sa vyjadrí po rozhodnutí predsedníctva Slovenskej národnej strany. „Do konca januára sa vyjadrím,“ uviedol a dodal, že akékoľvek by bolo rozhodnutie, nebude robiť kampaň.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019. Z doteraz známych kandidátov má podporu strán SaS a Spolu vedec Róbert Mistrík, Sme rodina postavila do súboja Milana Krajniaka, o post má záujem aj predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Spomedzi koaličných strán je známy iba kandidát Mosta-Híd Béla Bugár. Kandidáti Smeru či SNS zatiaľ oficiálne známi nie sú. Pri Smere sa však spomína eurokomisár Maroš Šefčovič.

Kandidovať sa chystajú aj advokátka Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko), sudca Štefan Harabin, občiansky kandidát Radovan Znášik, analytici Juraj Zábojník a Eduard Chmelár, Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody aj podnikateľka Bohumila Tauchmanová. Kandidatúru ohlásila riaditeľka módnej televízie Gabriela Drobová. Pôvodne bol medzi možnými kandidátmi i svedok údajného únosu Michala Kováča ml. Oskar Fegyveres, ktorý sa však v novembri vzdal v prospech Františka Mikloška.

Prezidentský palác v Bratislave. Prvým sídlom prezidenta SR sa stal v roku 1939, keď bol hlavou štátu Jozef Tiso. (Foto: archív)