Úvod Politika Danko zverejní svoju rigoróznu prácu

Danko zverejní svoju rigoróznu prácu

Foto: Michaela Kolimárová

Predseda NR SR Andrej Danko sa rozhodol, že svoju rigoróznu prácu dáva k dispozícii knižnici Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici tak, ako ju mala 20 rokov. Ako vyhlásil, študenti, ktorí chcú z nej čerpať a nie ju zneužívať, ju budú môcť používať. Zároveň Danko informoval, že poveril právnika, ktorý ho ubezpečil, že sa práca nemôže stratiť. Danko po mimoriadnej parlamentnej schôdzi tvrdí, že má za sebou mediálny lynč s cieľom dosiahnuť jeho politickú smrť.

To, čo predviedla opozícia, podľa predsedu NR SR nepotrebuje komentár, ale “útočiť na vysoké školy si vyžaduje silný žalúdok”. Danko tiež povedal, že za tri roky zažil niekoľko pokusov o svoju “mediálnu smrť“. Zároveň pripomenul, že takýmito pokusmi boli obvinenie z falšovania podpisu, otváranie listov poslancov, alebo že napadol priateľku. „Dnes si môže ktokoľvek a čokoľvek vymyslieť, šíriť klamstvá, zatiaľ čo mohol mne zničiť kariéru,“ uviedol.

Danko pripomenul, že v rokoch 1992 až 1997 absolvoval riadne denné štúdium. „Prešiel som rukami desiatok pedagógov, absolvoval desiatky skúšok. Absolvoval som trojo štátnic. Nebola to ľahká škola. V roku 1999 som začal rigorózne konanie na Univerzite Komenského v Bratislave,“ konštatoval s tým, že prácu obhajoval v Banskej Bystrici, pretože časť pedagógov odišla posilniť pedagogický zbor do Banskej Bystrice.

Prácu obhajoval pred oponentom a pred štyrmi členmi komisie absolvoval ústnu časť. „Málokto vtedy mohol vedieť, že budem predsedom NR SR,“ uviedol. Danko pripomenul, že má za sebou 15-ročnú advokátsku prax. „Do roku 2018 som o svojej práci nepočul. Boli vtedy iné počítače a iný spôsob písania rigoróznych prác. Dvadsať rokov bola v knižnici. Každý kto chcel, mal k nej prístup. Zbystril som pozornosť, keď sa ma stranícky denník začal pýtať na prácu. Tento denník nepotrebuje ani odpovede a ani sa tým netaja,“ uviedol.