Úvod Z DOMOVA Dankov rival v súboji o kreslo predsedu SNS má byť Slota junior

Dankov rival v súboji o kreslo predsedu SNS má byť Slota junior

Andrej Danko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Po neúspechu slovenských národnej strany (SNS) v parlamentných voľbách čaká stranu septembrový snem, na ktorom sa bude rozhodovať o novom predsedovi. Aj keď nedávno Andrej Danko hovoril, že kandidovať neplánuje, informácie zvnútra strany hovoria o opaku.

Médiá najnovšie tvrdia, že súboj o post šéfa strany bude podľa všetkého prebiehať medzi ním a Pavlom Slotom, synom bývalého dlhoročného predsedu SNS Jána Slotu, ktorého dal Danko vylúčiť zo strany.

Podľa Hospodárskych novín Pavol Slota má ambíciu viesť stranu do najbližších parlamentných volieb. Jeho kandidatúra je však neistá, pretože o prihláške musí rozhodnúť predsedníctvo strany, kde sa “zasekla”.

Slota mladší sa však nevzdáva a pre Hospodárske noviny vyhlásil, že je rozhodnutý do súboja s Andrejom Dankom ísť. „Ide mi o záchranu strany. Budem bojovať až do konca,” odkázal.

„Ľudia nám dali vysvedčenie a my ho musíme prijať,“ povedal po voľbách Andrej Danko na margo volebného výsledku. Rozhodnutie nekandidovať však zrejme nemyslel vážne, pretože dnes svoju kandidatúru nevylučuje.

V boji o funkciu predsedu však nebude jediným kandidátom. Na sneme, ktorý sa uskutoční 12. septembra v Liptovskom Mikuláši, môže mať niekoľko súperov. Okrem Slotu juniora plánuje do súboja vstúpiť aj bývalý poslanec NR SR za SNS Radovan Baláž.

Nominovala ho Krajská rada SNS rada v Banskej Bystrici. Jeho kandidatúru preferuje aj podpredseda strany a exposlanec NR SR Anton Hrnko, ktorý sa netají nezhodami s Andrejom Dankom a na jeho adresu nešetrí kritikou.

Hrnko tvrdí, že Danko si hrozbami a sľubami zaväzuje budúcich delegátov snemu. Predseda vraj desiatkam ľudí sľúbil post podpredsedu či miesto v prvej desiatke na kandidátke.

Advokát Andrej Danko vedie SNS osem rokov. Do vedenia strany ho priviedol Ján Slota, na ktorého návrh sa najprv v roku 2010 stal podpredsedom. Po volebnom neúspechu dva roky nato ho Slota podporil v kandidatúre na predsedu, ktorým sa Danko nakoniec stal. SNS získala v tohtoročných voľbách len 3,16 percenta hlasov.