Úvod Politika Dánska ministerka: Imigranti zneužívajú dôveru úradov

Dánska ministerka: Imigranti zneužívajú dôveru úradov

Foto: archív

Dánska ministerka pre prisťahovalectvo, známa svojím tvrdým postojom k migrácii, pre dánsky denník BT vyhlásila, že žiadatelia o azyl pri jazykových testoch podvádzajú a zneužívajú dôveru úradov. Inger Stojbergová z vládnej liberálnej strany Venstre citovala skupinu na Facebooku, poskytujúcu odpovede na testy dánskeho jazyka a kultúry, ktoré musia absolvovať všetci migranti v tejto severskej krajine.

Ďalší problém, na ktorý upozornila, je vek tzv. maloletých migrantov. Mnohí z nich sú už muži, ale vydávajú sa za adolescentov. „Vidíme ďalších mladých ľudí mladších vo veku pod 18 rokov, ktorí v snahe zaistiť si sociálne výhody podvádzajú,“ pripomenula politička a zdôraznila, že jeden maloletý stojí štát ročne viac ako 500-tisíc dánskych korún, čo je v prepočte 80-tisíc dolárov.

„V skutočnosti dve tretiny tých, ktorí neskôr absolvovali test na určenie veku, boli oveľa starší,“ pokračovala Stojbergová, ktorá svoje vyjadrenie zverejnila aj na Facebooku. Viacerí používatelia sociálnej siete z radov zástancov nekontrolovateľnej migrácie ju za jej slová kritizovali. Podľa nich ministerka „kriminalizuje ľudí, ktorí do Dánska prišli z inej krajiny a sú na úteku“.

Podľa najnovších údajov internetovej stránky Refugees.dk požiadalo vlani v Dánsku o azyl viac ako tritisíc ľudí, čo od roku 2016 predstavuje prudký pokles, keďže v posledných troch rokoch tam malo záujem o azyl 30-tisíc ľudí. Väčšinu z nich tvorili prevažne Sýrčania, Eritrejčania a Afganci.