Úvod ZO ZAHRANIČIA Dánsko chystá zákon proti migrácii. Utečencov chce posielať do Rwandy

Dánsko chystá zákon proti migrácii. Utečencov chce posielať do Rwandy

Foto: archív

Dánska vláda hľadá možnosti, ako odradiť utečencov od vstupu do krajiny. Prišla s nápadom, že bude žiadateľov o azyl posielať do mimoeurópskych krajín. Dánski poslanci prerokúvajú návrh zákona, ktorý krajine umožní preniesť zodpovednosť za príjem žiadateľov na tretie krajiny.

Podľa návrhu budú migranti po príchode do Dánska zaevidovaní a úrady na základe odtlačkov prstov preveria, či už nežiadali o azyl v inej krajine EÚ. Potom ich posadia do lietadla mieriaceho do Afriky, kde sa ďalšími procesmi vybavovania žiadosti bude zaoberať tretia krajina.

Podľa stanice RFI sa Dánsko snažilo uzatvoriť dohodu s rôznymi štátmi vrátane Tuniska a Etiópie, najsľubnejšie však vyzerajú rokovania s Rwandou. Ľudskoprávne organizácie s návrhom nesúhlasia a argumentujú tým, že ak budú dánsky príklad nasledovať aj ďalšie krajiny, právo na azyl bude ohrozené.

Dánsky minister pre migráciu Mattias Tesfaye však tvrdí, že opatrenie bude humánnejšie ako doterajšie procesy, pretože zníži prílev utečencov, ktorí riskujú život na nebezpečných migračných trasách.

Iniciatívu podporuje aj nemalá časť dánskej populácie. Dánska premiérka a predsedníčka sociálnej demokracie Mette Frederiksenová sa počas predvolebnej kampane zaviazala obmedzovať migráciu.

Od roku 2019, odkedy pôsobí na poste predsedníčky vlády, stále sprísňuje migračnú politiku. V roku 2020 požiadalo o azyl v Dánsku 1 547 ľudí, čo je najmenej od roku 1992. Frederiksenová plánuje počet žiadostí „znížiť na nulu“.

V apríli Dánsko ako prvá európska krajina dokonca nepredlžovalo povolenia na pobyt utečencom zo Sýrie s vysvetlením, že časť sýrskeho územia je už dostatočne bezpečná na to, aby sa mohli vrátiť naspäť do vlasti.