Úvod Politika Dánsko: Každý nový občan bude musieť podať ruku úradníkovi

Dánsko: Každý nový občan bude musieť podať ruku úradníkovi

Foto: archív

Dánsky parlament schválil zákon, ktorý vyžaduje, aby si úspešní žiadatelia o získanie občianstva v krajine potriasli počas naturalizačného obradu s úradníkom rukou. Toto opatrenie je všeobecne vnímané ako krok namierený proti moslimom, ktorí sa často z náboženských dôvodov odmietajú dotýkať osôb opačného pohlavia.

Pre väčšinu žiadateľov platí, že na získanie dánskeho občianstva musia žiť deväť rokov legálne v Dánsku, zložiť test z dánčiny a dánskych reálií, mať čistý trestný register a byť finančne sebestačný. V lete Dánsko navyše rozhodlo, že noví občania sa musia zúčastniť na ceremoniáli, kde podpíšu vyhlásenie potvrdzujúce, že vyznávajú dánske hodnoty.

Na základe nového zákona, ktorý vojde do platnosti 1. januára, bude pre úspešných žiadateľov o občianstvo tiež povinné podať počas naturalizačného obradu ruku príslušnému úradníkovi. Poslanci to odhlasovali pomerom 55 k 23 hlasom, 30 zákonodarcov sa zdržalo.

Poslanec Martin Henriksen z protiimigračnej Dánskej ľudovej strany pre denník The New York Times povedal: „V Dánsku je zvykom si pri pozdrave podať ruky. Ak to človek neurobí, je to vnímané ako výraz neúcty. Ak niekto nedokáže urobiť takú jednoduchú a priamu vec, nie je dôvod, aby získal dánske občianstvo.“

Foto: archív

List The Guardian pripomenul, že tento rok v lete úradníci vo švajčiarskom Lausanne neudelili občianstvo manželskej dvojici po tom, čo si cudzinci odmietli potriasť rukou s príslušníkmi opačného pohlavia. Starosta Lausanne Gregoire Junod vtedy rozhodnutie neudeliť občianstvo zdôvodnil nerešpektovaním rodovej rovnosti zo strany žiadateľov.

Dánsko sprísňuje protiimigračné opatrenia od migračnej vlny z roku 2015. Parlament schválil zároveň plán umiestniť na pustý ostrov cudzincov, ktorí si v Dánsku po spáchaní zločinu odpykali trest, ale nemôžu byť z rôznych dôvodov vyhostení do svojej domovskej krajiny.

Jeden z ďalších prijatých zákonov zase nariaďuje rodičom z problémových štvrtí, obývaných prevažne prisťahovalcami, posielať všetkých svojich potomkov starších ako jeden rok do zariadení poskytujúcich starostlivosť o deti, aby sa lepšie asimilovali.