Úvod Politika Dánsko vysťahuje odsúdených migrantov na neobývaný ostrov

Dánsko vysťahuje odsúdených migrantov na neobývaný ostrov

Foto: archív

Cudzinci, ktorí boli odsúdení v Dánsku a po odpykaní trestu čakajú na vyhostenie z krajiny, budú umiestnení na odľahlý, neobývaný ostrov Lindholm. Vyplýva to z dohody, uzavretej medzi dánskou konzervatívnou vládnou koalíciou a protiimigračnou Dánskou ľudovou stranou.

Dánska ľudová strana toto rozhodnutie privítala a na svojom twitterovom účte k nemu zverejnila animované video. Vidieť na ňom loď, za nepriaznivého počasia vezúcu muža tmavej pleti v tradičnom moslimskom odeve na opustený ostrov, kde dotyčného vysadí.

„Nie je nijaký dôvod, aby zahraniční zločinci zostávali v Dánsku. Kým sa ich nebudeme môcť zbaviť, presunieme ich na ostrov Lindholm. V nočných hodinách sa budú musieť zdržiavať v tamojšom novom deportačnom stredisku pod policajným dozorom. Skvelé!“ napísal hovorca strany.

Dánsky minister financií Kristian Jensen zdôraznil, že cudzinci nebudú na ostrove väznení: „Na ostrov bude jazdiť trajekt, ale nebude fungovať po celých 24 hodín. V noci budú cudzinci musieť byť v deportačnom centre. Týmto spôsobom ich budeme môcť ľahšie sledovať. V súčasnosti sme totiž často svedkom toho, že niektorí cudzinci, odsúdení na deportáciu, ďalej v krajine páchajú zločiny a my ich nedokážeme monitorovať.“

Podľa vlády budú od roku 2021 na ostrov umiestňovaní cudzinci, ktorí nemajú povolenie na pobyt v Dánsku, ale nemôžu byť deportovaní, napríklad preto, že sú bez štátnej príslušnosti, alebo preto, že Dánsko nemá s ich domovskou krajinou uzavretú príslušnú dohodu. Na ostrove sa budú zdržiavať aj odmietnutí žiadatelia o azyl, ktorí v krajine spáchali drogové a ďalšie zločiny a majú byť podľa súdneho rozhodnutia po odpykaní trestu vyhostení.

Ostrov Lindholm. (Foto: archív)

Rozhodnutie ostro kritizovali opoziční politici. „Zelená vláda, ktorú by som chcel viesť, by nikdy nenútila ľudí zdržiavať sa na opustenom ostrove,“ vyhlásil vodca strany Alternatíva Uffe Elbaek. „Nehumánna politika vytvára úplne iné Dánsko, než je to, ktoré milujem,“ dodal.

Vodca Liberálnej strany Venstre Morten Østergaard vyhlásil, že ostrovné zariadenie je obyčajným „symbolickým“ gestom. Nerieši problémy krajiny so zločinnosťou a imigráciou Ostrov Lindholm s rozlohou sedem hektárov bol doteraz verejnosti neprístupný. Využíval sa na výskum vírusov, spôsobujúcich napríklad chorobu šialených kráv či prasací mor. Výskumné zariadenie sa teraz presunie do Kodane.